Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

O czym warto pamiętać, gdy kupujesz samochód?

Zastanawiasz się nad kupnem auta? Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu.

Zakup samochodu może zarówno ekscytować jak i przerażać. Jedno jest pewne – w obu przypadkach chcemy mieć to jak najszybciej za sobą. Pośpiech jest jednak złym doradcą. Aby transakcja była w pełni satysfakcjonująca, należy wcześniej zadbać o kilka kluczowych rzeczy.

Kupno samochodu krok po kroku


W optymalnym scenariuszu, jako przyszły właściciel auta, przejdziesz ścieżkę, która będzie składała się z kilku etapów:


·       podjęcie decyzji - samochód używany czy nowy,
·       rozpoznanie rynku i dostępnych technologii,
·       wybór modelu lub typu samochodu, który spełnia jego potrzeby,
·       zabezpieczenie finansowania zakupu,
·       analiza ofert sprzedawców,
·       oględziny wybranego pojazdu,
·       analiza dokumentacji,
·       podpisanie umowy,
·       rejestracja i ubezpieczenie.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta


Zakup auta, to ten typ transakcji, którą przejdziesz tylko kilka razy w życiu. Jako kupujący nie musisz dysponować aktualną i głęboką wiedzą motoryzacyjną. A w konfrontacji z doświadczonym sprzedawcą możesz stać na straconej pozycji. Dlatego sprawdź stan techniczny upatrzonego pojazdu u doświadczonego mechanika lub skorzystaj z usług renomowanej stacji diagnostycznej. Zakup ma Cię satysfakcjonować i ma Ci się opłacać – dlatego musisz dokładnie wiedzieć co kupujesz i w jakim stanie jest samochód.


Równie ważne są dokumenty. Umowa, dowód rejestracyjny i (ewentualnie) karta pojazdu. Sprzedający powinien dostarczyć Ci wszystkie dokumenty w takim stanie, żeby nie budziły Twoich wątpliwości. Umowa musi być przejrzysta, pozbawiona niepokojących lub niejasnych sformułowań oraz literówek w ważnych danych. Porównaj numery VIN z umowy, dowodu rejestracyjnego i pojazdu (są wybijane przez producentów w różnych miejscach). Wszędzie powinny być identyczne.


Jaki samochód kupić? Jak go wybrać?


O gustach się nie dyskutuje. Jednak poza preferencjami estetycznymi, bądź przywiązaniem do konkretnej marki, ważne są także konkretne potrzeby. Przed zakupem spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:


·       ile osób najczęściej będzie jeździć tym autem,
·       w jakim terenie i na jakich dystansach samochód będzie używany,
·       jaki wpływ na domowy budżet i całkowity czas podróży będzie miał wybrany napęd,
·       jak ważny jest aspekt ekologiczny,
·       jaki może być maksymalny koszt zakupu auta,
·       bogato wyposażone auto z niższego segmentu czy gorzej wyposażony samochód klasy premium,
·       skrzynia biegów: manualna czy automatyczna,
·       nowe auto z salonu dealera czy z rynku wtórnego.


Formy finansowania - kredyt samochodowy, gotówkowy czy leasing konsumencki?


Udało Ci się podjąć decyzję o zakupie? Świetnie, przyszedł czas na wybór sposobu jego sfinansowania. Jeśli aktualnie nie dysponujesz odpowiednią ilością gotówki, masz do dyspozycji 4 popularne formy finansowania:


·       kredyt samochodowy,
·       pożyczka na zakup auta,
·       leasing konsumencki,
·       wynajem długoterminowy na zasadzie abonamentu.


Najbardziej popularną formą finansowania jest bez wątpienia kredyt samochodowy, czyli kredyt umożliwiający uzyskanie środków wyłącznie na zakup auta. Jednak nie musisz taktować tego rozwiązania jako domyślnego i obowiązkowego – na rynku dostępne są także inne opcje.


Oto przykład – spółka Santander Consumer Financial Solutions oferuje klientom pożyczkę konsumencką na zakup samochodu używanego. Czym taki sposób finansowania różni się od kredytu? Pożyczka nie wymaga zabezpieczenia w postaci wpisu do dowodu rejestracyjnego ani cesji z polisy AC. W efekcie koszty po stronie kupującego są niższe a proces zakupu krótszy.


Ciekawymi formami finansowania zakupu samochodu są leasing konsumencki oraz wynajem długoterminowy. Warto się przyjrzeć zwłaszcza tej drugiej opcji, która obecnie podbija rynki zachodnie i jest duża szansa, że niebawem zdobędzie także serca polskich kierowców. W tym modelu z samochodu możesz korzystać na zasadzie abonamentu. Jeśli potrzebujesz maksymalnie wygodnego i elastycznego rozwiązania, ta forma finansowania będzie dla Ciebie idealna.


Najczęstsze błędy przy zakupie samochodu


Kupujący często boją się negocjować ceny. Kupują oczami, nie zwracają uwagi na przyszłe koszty eksploatacyjne i nie myślą o potencjalnej stracie wartości danego modelu. Często rezygnują także z opcji jazdy testowej. Przede wszystkim jednak nie przygotowują się odpowiednio do zakupu. A jak już ułożą plan działania, to go nie przestrzegają i kupują wymarzony samochód pod wpływem emocji.


Dlatego tak ważna jest chłodna analiza potrzeb i dokładne prześwietlenie każdej oferty. Jeśli będziesz działać metodycznie i zgodnie z założeniami, będziesz mieć dużo czasu na podjęcie racjonalnej, najkorzystniejszej decyzji. Być może w międzyczasie zdasz sobie sprawę, że wcale nie potrzebujesz samochodu z salonu albo zauważysz, że patrzysz na dany pojazd przez różowe okulary.


Podsumowując - im lepiej się przygotujesz do zakupu, tym większą satysfakcję będziesz czerpać z jazdy nowym nabytkiem.

Podobne tematy