Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15 | Obsługa umowy 71 731 95 00
Chcesz kredyt? 71 358 22 15

Santander Consumer Bank: 40 proc. Polaków uważa, że największą trudnością w oszczędzaniu są wysokie koszty życia
• Poduszka finansowa to jedno z podstawowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych. Jednak w warunkach zmienności gospodarczej, wzrostu kosztów życia i niepewności na rynku pracy, stworzenie zabezpieczenia budżetowego bywa czasami wyzwaniem.
• Z raportu Santander Consumer Banku “Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak” wynika, że dla 40 proc. Polaków największą trudnością w oszczędzaniu są wysokie stałe koszty życia. Z kolei dla 37 proc. są to niespodziewane wydatki, które pochłaniają nadwyżki.
• W kontekście oszczędności pojawiają się także pewne obawy. Dla 38 proc. największą jest strata wartości spowodowana inflacją. Podobny odsetek (37 proc.) wskazuje na nieoczekiwane wydatki, które pochłoną poduszkę finansową.
Wyzwania oszczędzania
Stabilność finansowa to jeden z fundamentów życiowego bezpieczeństwa. Niezależnie od sytuacji zawodowej, rodzinnej czy zdrowotnej, każda osoba może niespodziewanie stanąć wobec wydarzeń, które wymagają podjęcia natychmiastowych decyzji. W takich momentach oszczędności stają się nieocenionym wsparciem i zapewniają przestrzeń do podjęcia przemyślanych kroków pomimo presji czasu. Niestety, nie zawsze budowanie poduszki finansowej jest tak łatwe jak to brzmi. Według raportu Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak” 40 proc. badanych za największą trudność uznaje wysokie koszty życia takie jak czynsz, rachunki czy kredyty. Dla 37 proc. takim wyzwaniem są niespodziewane wydatki, które pochłaniają nadwyżki. Z kolei 29 proc. deklaruje, że ma zbyt niskie dochody, aby móc coś odłożyć. Z drugiej strony 19 proc. nie ma regularnej pensji, co znacznie utrudnia oszczędzanie, a 17 proc. przyznaje się do braku dyscypliny finansowej i łatwo ulega pokusom zakupowym.
- Budowanie poduszki finansowej to inwestycja w przyszłość swoją oraz swojej rodziny. Jak pokazują nasze badania, Polacy zdają sobie z tego sprawę, jednak napotykają wyzwania, które spowalniają oszczędzanie. Szczególne różnice widać między kobietami a mężczyznami. Wysokie stałe koszty życia wskazuje 43 proc. pań w porównaniu do 38 proc. panów. Niespodziewane wydatki, które pochłaniają nadwyżki również są częściej wskazywane przez Polki – 42 proc. do 31 proc. Polaków. Podobna rozbieżność występuje przy zbyt niskich dochodach – 34 proc. kobiet wskazuje ten powód, przy czym mężczyzn 23 proc. W całokształcie jedynie 10 proc. badanych zadeklarowało, że nie ma trudności z oszczędzaniem i radzi sobie z tym dobrze – mówi Tomasz Szwarc, Dyrektor ds. Finansowania i Alm z Santander Consumer Banku.
Obawy budowania poduszki finansowej
Zmiany ekonomiczne oraz gospodarcze mają bezpośrednie przełożenie na życie Polaków. Widoczne jest pewne ustabilizowanie sytuacji, jednak kryzysy oraz wojny handlowe wciąż mają znaczący wpływ na finanse. W związku z tym pojawiają się także obawy związane z oszczędzaniem. Jak wskazuje raport Santander Consumer Banku aż 38 proc. badanych boi się, że ich pieniądze stracą na wartości przez inflację. Najbardziej zaniepokojeni taką sytuacją są trzydziestolatkowie – zadeklarowało tak aż 45 proc. z nich. 37 proc. ankietowanych wskazuje na nieoczekiwane wydatki, które mogą ich zmusić do wykorzystania poduszki finansowej. Ten powód najczęściej wybierają osoby w wieku 18-29 lat (43 proc.).
Na kolejnym miejscu znalazła się obawa związana z niemożnością zaoszczędzenia wystarczająco dużo na przyszłość. Na ten powód wskazała już jedna czwarta ankietowanych, a najczęściej osoby w wieku 50-59 lat. W tej grupie wiekowej 28 proc. wskazało na tę odpowiedź. 14 proc. wszystkich uczestników badania przyznaje, że nie jest pewnych, w jakie instrumenty finansowe warto inwestować, a 13 proc. obawia się, że instytucje finansowe, w których trzymają finanse mogą okazać się niewypłacalne. Z kolei 12 proc. ma trudności w utrzymaniu systematyczności w budowaniu zaplecza budżetowego.
- Świadome oszczędzanie to nie tylko krok w stronę stabilnej przyszłości finansowej, ale również ważny element wewnętrznego spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Dobrze zaplanowane zarządzanie domowym budżetem oraz odpowiedni dobór narzędzi finansowych pozwalają skutecznie budować odporność na nieprzewidziane sytuacje. W Santander Consumer Banku wspieramy klientów w tym procesie i oferujemy rozwiązania umożliwiające efektywne odkładanie środków – m.in. rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem do 4,2 proc. dla kwot do 50 000 zł oraz lokatę online na 3 miesiące z oprocentowaniem 4,5 proc. od 1000 do 400 000 zł. Oba produkty dostępne są bez konieczności zakładania konta osobistego, co pozwala wygodnie rozpocząć oszczędzanie niezależnie od dotychczasowych zobowiązań bankowych – komentuje Tomasz Szwarc w Santander Consumer Banku.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 18-29 kwietnia 2025 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.