Jak przygotować się finansowo na przyjście dziecka na świat?

Dziecko zmienia uporządkowany świat rodziców. Narodzinom malucha zazwyczaj towarzyszy radość, ale nie można zapominać, że mają wpływ również na finanse całej rodziny. Dlatego, zanim przyjdzie na świat, warto się do tego odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Przygotowanie na narodziny dziecka to zadanie, które wymaga kompleksowego zaplanowania. Przyszli rodzice powinni dokładnie przeanalizować nadchodzące wydatki, biorąc pod uwagę zarówno jednorazowe, związane z wyprawką, jak i długoterminowe koszty opieki nad dzieckiem. Warto zainteresować się również dostępnymi zasiłkami i ulgami, które mogą wesprzeć budżet rodziny. Najważniejsze to:

  • becikowe przysługujące kobietom, które przynajmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu pozostawały pod opieką lekarza. W tym przypadku obowiązuje kryterium dochodowe wynoszące 1922 zł netto na osobę w rodzinie. Należy złożyć odpowiedni wniosek, ponieważ wsparcie nie jest przyznawane automatycznie;
  • świadczenie 800+ (wcześniej 500+), wypłacane od narodzin do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Niezbędne jest również zapewnienie bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla malucha. Oznacza to przygotowanie pokoju dziecka oraz zapewnienie mu odpowiednich warunków do rozwoju, a także późniejszej nauki. Warto też przemyśleć kwestie związane z opieką zdrowotną, wybierając lekarza i szpital, a także zapoznając się z planem opieki prenatalnej. Przed przyszłymi rodzicami naprawdę pracowite dziewięć miesięcy.

Co kupić, zanim urodzi się dziecko?

Narodziny dziecka to jedno z przełomowych wydarzeń w życiu. Wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami, a także wydatkami. Według raportu przedstawionego przez Centrum im. Adama Smitha są one niebagatelne – w 2023 roku wynosiły 309 tys. zł1! Obliczenia odnoszą się oczywiście do 18 lat życia latorośli, ale kwota i tak robi wrażenie. Jak więc przygotować się finansowo na narodziny dziecka?

Pierwsze dziecko w rodzinie to wielka niewiadoma – czego potrzebuje mały człowiek? Okazuje się, że aby dobrze się nim zaopiekować, trzeba poczynić całkiem pokaźne przygotowania.

 

Kategoria

Potrzebne rzeczy

Cena (orientacyjna)

Higiena

Pieluchy (duża paczka wiodącej marki)

100 zł

Wyprawka z kosmetykami (maści, oliwki, płyn do kąpieli)

80–200 zł

Wanienka do kąpieli

30–150 zł

Akcesoria do domu          

Łóżeczko

700 zł

Materac

150 zł

Pościel

50 zł

Przewijak

50 zł

Transport

Wózek

600 zł

Wózek uniwersalny (wielofunkcyjny)

2000 zł

Fotelik samochodowy (najtańszy)

200 zł

Spacerówka

300–400 zł

Gondola do przenoszenia malucha

400 zł

Ubranka

Wyprawka (czapeczki, rękawiczki, body, spodenki)

200 zł

 

Powyższa lista obejmuje najważniejsze rzeczy, które ułatwiają rodzicom opiekę nad niemowlakiem. Nie są one tanie, dlatego warto odpowiednio rozplanować zakupy, by nie obciążały zbyt mocno domowego budżetu. Radzimy robić to mądrze i stawiać na rzeczy wielofunkcyjne, które „rosną” razem z dzieckiem.

Jak sfinansować wyprawkę dla dziecka?

Rozłożenie wydatków na kilka miesięcy nie powinno być tak dotkliwe, jak jednorazowy zakup wszystkich potrzebnych rzeczy. Nadal jednak dziecko wymaga przedmiotów, które są dosyć drogie. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad preferencyjnym kredytem gotówkowym. W Santander Consumer Bank można złożyć wniosek online, co jest niezwykle wygodne dla kobiet w ciąży.

Kiedy zacząć kompletowanie wyprawki dla niemowlaka?

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka najlepiej rozpocząć na początku drugiego trymestru ciąży. Wtedy przyszła mama czuje się najlepiej, ponieważ mijają mdłości i senność, które są charakterystyczne dla pierwszych tygodni. Teraz kobieta ma więcej energii, może więc spożytkować ją podczas zakupów. To optymalny moment, aby stworzyć listę rzeczy, które będą przydatne od pierwszych dni życia dziecka. Lista ta powinna obejmować przedmioty dostosowane między innymi pory roku, w której ma nastąpić poród.

Niektórzy wstrzymują się z zakupami do momentu, gdy znana jest płeć dziecka. Chcą bardziej spersonalizować wyprawkę. Jednak takie rzeczy jak wózek czy łóżeczko warto kupić odpowiednio wcześnie.

Sposoby na oszczędzanie – wsparcie rodziny i przyjaciół

Informacja o spodziewanych narodzinach dziecka cieszy nie tylko przyszłych rodziców, ale również ich najbliższych. Rodzina i przyjaciele bardzo często włączają się w przygotowanie wyprawki dla noworodka. Mogą ofiarować używane sprzęty i ubranka w dobrym stanie, które mają po swoich dzieciach. Maluszki rosną bardzo szybko, więc zazwyczaj ich rzeczy nie są zniszczone i mogą służyć komuś innemu.

Do Polski trafiła również zachodnia tradycja baby shower (czyli tzw. bociankowego). To na pewno bardzo duże finansowe udogodnienie dla przyszłych rodziców. Zorganizowanie takiego wydarzenia nie jest kosztowne, a zaproszeni goście nie przychodzą z pustymi rękami. Jednak aby mieć pewność, że ich prezenty dla dziecka okażą się przydatne, warto przygotować wcześniej dobrze przemyślaną listę. Radzimy kierować się kwestiami praktycznymi – pieluszki, kosmetyki, nawilżane chusteczki, czyli wszystko, co wymaga regularnego uzupełniania.

Jakie są wydatki związane z utrzymaniem niemowlaka?

Zakup niemowlęcej wyprawki nie zamyka bynajmniej listy kosztów związanych z utrzymaniem małego dziecka. Według raportu Centrum im. Adama Smitha aż 80% wydatków stanowią te ponoszone na wyżywienie, mieszkanie, transport oraz edukację.

W przypadku noworodków i niemowląt transport oraz edukacja nie obciążają jeszcze domowego budżetu. Tu jednak wysokie koszty obejmują wyżywienie – maluchy mogą wymagać mleka modyfikowanego i później odpowiedniego jedzenia dla dzieci w ich wieku. Do tego dochodzą również artykuły higieniczne, a w nieco dalszej perspektywie żłobek (ok. 500 zł miesięcznie). Nie każdy może pozwolić sobie na bezpłatny urlop wychowawczy, który przysługuje po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Kiedy warto pomyśleć o zabezpieczeniu przyszłości dziecka?

Dwie kreski na teście ciążowym wywołują wiele emocji, ale też troskę o przyszłość nienarodzonego jeszcze dziecka. To dobry moment, aby przygotować się finansowo na jego przyjście również w dalszej perspektywie. Szczególnie w kwestiach edukacji.

Według badania „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości” z lipca 2023 roku, którego przeprowadzenie zlecił Santander Consumer Bank, rodzice przeznaczają na nią bardzo duże kwoty2. Aż 33% respondentów stwierdziło, że w roku szkolnym 2022/23 wydało na ten cel więcej niż 11 000 zł i to tylko na jedno dziecko. Dużym obciążeniem dla budżetu jest też wyprawka uczniowska. Program 300+ nie pokrywa w pełni kosztu zakupu, dlatego niektórzy rodzice oszczędzają na to z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Warto zbudować w tym celu poduszkę finansową – radzimy zatroszczyć się o to jak najwcześniej. Możliwe rozwiązania to między innymi:

  • założenie konta oszczędnościowego dla dziecka;
  • założenie lokaty bankowej, na której można pomnażać środki bez ryzyka ich utraty;
  • udział w funduszu inwestycyjnym, gdzie środki lokowane są w papierach wartościowych;
  • wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia (zabezpiecza przyszłość dziecka na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych).

Finansowe przygotowanie na narodziny dziecka obejmuje zatem kilka kwestii. Większość przyszłych rodziców skupia się przede wszystkim na pierwszych miesiącach z noworodkiem. Warto jednak myśleć perspektywicznie, aby zapewnić dziecku spokojną przyszłość oraz możliwość rozwoju swoich pasji i zainteresowań.

1.https://www.facebook.com/centrumadamasmitha/posts/pfbid0fn3QrBQV8Y3gAZb4oSwpS87mkhXNhtBC7mEFn9BRoPf4pSTcajMQZT7Dq5uJMu7Sl (dostęp 29.01.2024).

2. https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/edukacja_przyszlosci_raport_ppw.pdf (dostęp 29.01.2024).

Polecane wpisy