Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15
71 358 22 15
Pierwsza pożyczka a może kredyt?
Często w mowie potocznej używamy tych określeń zamiennie. Oba pojęcia mają jednak inne definicje i znacznie różnią się od siebie. Jakie są różnice pomiędzy kredytem i pożyczką? Podpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest kredyt, a czym pożyczka;
- czym się różni kredyt od pożyczki;
- który produkt warto wybrać „na start”;
- kto może wziąć kredyt lub pożyczkę;
- o czym warto pamiętać przed zawarciem umowy.
Kredyt i pożyczka to produkty finansowe o odmiennej specyfice. Sprawdźmy, czym są w praktyce i czym się od siebie różnią.
Czym jest kredyt?
Zapisy Prawa bankowego określają na jakiej podstawie, bank oddaje do Twojej dyspozycji jako kredytobiorcy konkretną kwotę w ramach umowy kredytowej. W umowie znajdziesz zapisy dotyczące m.in. czasu spłaty kredytu czy terminu kolejnej raty. Umowę kredytu wraz z jej poszczególnymi elementami zawierasz na piśmie.
Kredyty są produktami oprocentowanymi, dlatego mogą ich udzielać wyłącznie banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Są silnie regulowane i nadzorowane przez instytucje , co znacząco zwiększa Twoje bezpieczeństwo jako klienta przy zawieraniu tego typu umów. Pieniądze z kredytu możesz przeznaczyć na dowolny cel.
W przypadku kredytu gotówkowego środki przeznaczasz na dowolne potrzeby konsumpcyjne (niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą). Decydując się na kredyt samochodowy, pozyskane środki możesz wydać wyłącznie na zakup pojazdu, a biorąc kredyt hipoteczny, obligujesz się do zakupu mieszkania, budowy domu czy remontu nieruchomości mieszkalnej. Spłata kredytu odbywa się z reguły w miesięcznych ratach, w zależności od rodzaju finansowania przez okres od kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat.
Instytucje finansowe, które udzielają kredytów mają obowiązek dokonać dokładnej oceny zdolności kredytowej wnioskującego. W praktyce oznacza to, że jako potencjalny kredytobiorca możesz wypełnić wniosek o kredyt i dostarczyć bankowi wymagane dokumenty – o ile są konieczne. . Czasami przy wnioskowaniu o niewielką kwotę – wystarczy jedynie oświadczenie o dochodach. Duży wpływ na decyzję kredytową ma także Twoja historia kredytowa, którą możesz pozyskać z BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej. Większe zaległości w spłatach z poprzednich kredytów mogą skutecznie przekreślić Twoje szanse na otrzymanie dodatkowych środków.
Czym jest pożyczka?
W Kodeksie Cywilnym mamy informację o podmiocie, który udzielający pożyczki przenosi na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy albo rzeczy. Z kolei pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy. Pożyczkodawcami mogą być nie tylko banki i spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, ale także pozabankowe instytucje finansowe (firmy pożyczkowe) i osoby fizyczne, np. znajomy lub członek rodziny.
Warto pamiętać o tym, że umowa pożyczki, której wartość przekracza 1 000 złotych, wymaga zachowania tzw. formy dokumentowej. Co to oznacza? Jest to oświadczenie woli utrwalone na nośniku informacji w sposób, który umożliwi ustalenie osób składających oświadczenie i potwierdzi zapoznanie się z całą treścią oświadczenia. Nie musi mieć papierowej formy jak klasyczna umowa pożyczki ale także m.in.: wiadomość e-mail, w której strony ustaliły zasady udzielenia pożyczki lub nagrane na trwałym nośniku ustalenia telefoniczne a nawet wiadomości SMS czy rozmowy na komunikatorach.
Pożyczka może, lecz nie musi być oprocentowana. To zależy od ustaleń pomiędzy stronami. Pozyskane z pożyczki pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel.
Kredyt a pożyczka — najważniejsze różnice
Czym się różni pożyczka od kredytu?
Formalnie - różnice między kredytem a pożyczką, o których warto pamiętać, dotyczą głównie tego, kto ich udziela. Kredyty zarezerwowane są dla banków i SKOKów, natomiast pożyczkę zaciągniesz także w instytucji pozabankowej oraz od osoby prywatnej np. od znajomego. Poza tym kredyt jest zawsze odpłatny. Co ważne, umowa kredytowa musi być pisemna, a umowa na pożyczkę dowolna – pisemna, ale też ustna.
Kredyty są dużo silniej regulowane i nadzorowane przez instytucje, co zwiększa bezpieczeństwo Klientów przy zawieraniu tego typu umów.
Kto może otrzymać pierwszy kredyt lub pożyczkę?
Każda instytucja finansowa stosuje własne kryteria udzielania kredytów i pożyczek. Warto jednak mieć na uwadze, że ważna jest wspomniana wcześniej zdolność kredytowa. Wpływa na nią zarówno Twoje stałe źródło dochodów, a także systematyczność w spłatach Twoich innych zobowiązań. Brak zdolności kredytowej, może skutkować odmową przy składaniu wniosku kredytowego.
Pierwsza pożyczka czy kredyt gotówkowy? Który produkt warto wybrać „na start”?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i dlatego zachęcamy Cię do skorzystania z naszego kredytu gotówkowego, który znajdziesz tutaj i „Zacznij dobrze” swój start! ?
Zanim podpiszesz umowę
Bez względu na to, który z produktów wybrałeś przed podpisaniem umowy dokładnie porównaj dostępne na rynku oferty. Dzięki temu znajdziesz produkt, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby. Analizując parametry kredytów i pożyczek, zwróć uwagę na następujące kwestie:
- dostępne kwoty kredytu (pożyczki). Jeśli do realizacji swoich planów potrzebujesz sporej sumy, w pierwszym kroku wyszukaj instytucje finansowe, które pożyczą Ci niezbędną kwotę;
- możliwe okresy spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby rata finansowania była jak najniższa, wybierz produkt z jak najdłuższym okresem spłaty. Pamiętaj jednak, że dłuższy okres spłaty oznacza także wyższe koszty. Kluczem do sukcesu jest więc znalezienie zdrowej równowagi pomiędzy okresem spłaty, kwotą miesięcznej raty i całkowitą kwotą do zapłaty;
- koszty. Często wpływa na nie oprocentowanie czy prowizja lub ubezpieczenie;
- wymagane przez finansującego dokumenty. Sprawdź, czy dla kwoty o którą wnioskujesz, instytucja finansowa wymaga od Ciebie dodatkowego dokumentu;
- sposób wnioskowania i wypłaty środków.
Możesz dostać kredyt bez wychodzenia z domu na infolinii lub online. Jeśli chcesz porozmawiać z doradcą, przyjdź do oddziału.
Źródła:
- https://arslege.pl/umowa-pozyczki/k9/a5747/
- https://lexlege.pl/prawo-bankowe/art-69/
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001028/U/D20231028Lj.pdf