/thumbs/1920×710×crop/educations/2024/06/pexels-ketut-subiyanto-4246265-min.jpg

Kredyt na samochód używany — sposób na własne auto

Nie chcesz lub nie możesz sfinansować używanego samochodu gotówką? Sięgnij po kredyt samochodowy i ciesz się wymarzonym pojazdem bez konieczności inwestowania środków własnych. Nasz poradnik dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji: od wyboru samochodu, poprzez niezbędne formalności aż do zawarcia umowy kredytowej.

Kredyt na auto używane jest kredytem którego celem jest sfinansowanie zakupu pojazdu. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca może przeznaczyć pozyskane z kredytu środki na konkretne auto, które spełnia wskazane przez bank kryteria (o tym, jaki pojazd używany możesz sfinansować kredytem w Santander Consumer Banku, przeczytasz w akapicie Jak wybrać odpowiedni samochód). Maksymalna kwota finansowania zależy od wartości auta i Twojej zdolności kredytowej. W Santander Consumer Banku może ona wynosić nawet 500 tys. zł. Możesz spłacić kredyt w preferowanym przez siebie okresie: będziesz miał na to od 6 do 96 miesięcy.

Finansując zakup używanego auta kredytem, zasiądziesz za kierownicą wymarzonego pojazdu bez konieczności inwestowania środków własnych i ryzyka utraty płynności finansowej. Rozkładając spłatę na miesięczne raty, nie obciążysz nadmiernie domowego budżetu.

Zanim krok po kroku wyjaśnimy, jak wybrać odpowiedni samochód i jak przebiega proces kredytowy, omówimy najważniejsze pojęcia związane z kredytem na samochód używany.

Podstawowe pojęcia związane z kredytem na auto używane

Zanim wybierzesz najlepszy kredyt na zakup samochodu używanego, zapoznaj się z najważniejszymi pojęciami, które istotnie wpływają na koszt finansowania. a co za tym idzie — warunkują kwotę miesięcznej raty.

Oprocentowanie nominalne to koszt, który odnosi się jedynie do części kapitałowej kredytu. Wartość oprocentowania nominalnego nie może przekroczyć aktualnej wartości czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.

Oprocentowanie rzeczywiste to koszt, który odnosi się do całości kredytu: odsetek, dodatkowych opłat, prowizji i ubezpieczeń. Można więc określić je jako cała cena zaciągniętego zobowiązania.

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to procentowy wskaźnik, który obrazuje całkowity koszt kredytu w skali roku. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy: oprocentowanie, prowizję, koszty ubezpieczenia kredytu czy prowadzenia rachunku osobistego.

Całkowita kwota kredytu to, zgodnie z zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim, kwota, którą otrzymasz od banku, na podstawie zawartej wcześniej umowy kredytowej.

Stopa oprocentowania: stała lub zmienna. Kredyt na samochód używany może być oprocentowany w oparciu o zmienną lub stałą oprocentowania. Jeśli wybierzesz kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, rata kredytu będzie zależna od wartości stóp procentowych. Jeśli stopy wzrosną, rata będzie wyższa, jeśli spadną — będzie niższa. Jeśli sięgniesz po kredyt ze stałą stopą oprocentowania, przez cały okres spłaty miesięczna rata pozostanie na takim samym poziomie, nawet pomimo wahań stóp procentowych.

Kto może zaciągnąć kredyt na zakup starszego samochodu używanego?

Kto może dostać kredyt na samochód używany?

Kto może kupić samochód używany na kredyt w Santander Consumer Banku? Kredyt na zakup używanego pojazdu może dostać osoba:

  • pełnoletnia, z pełną zdolnością do czynności prawnych;
  • legitymująca się dokumentem tożsamości;
  • posiadająca wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w terminach wskazanych w harmonogramie spłat.

Zakup samochodu: wybierz auto i finansowanie

Chcesz kupić używany samochód na kredyt? Pierwszym krokiem powinien być wybór dostosowanego do Twoich potrzeb samochodu.

Jak wybrać odpowiedni samochód?

  • Auto, które będzie finansowane z kredytu , powinno spełniać określone wymogi banku. samochód używany (także elektryczny) w SCB finansowanym z kredytu może być pojazd od osoby fizycznej, z komisu, od dealera, a także auto zagraniczne. Santander Consumer Bank udzieli kredytu na zakup pojazdów nie starszych niż 12 lat, a w dniu spłaty ostatniej raty — nie starszych niż 16 lat.
  • Przed wyborem samochodu dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby. Zastanów się także, na jakich udogodnieniach w aucie zależy Tobie i Twoim bliskim. Nie mniej ważna od wyposażenia jest cena auta. To właśnie ona będzie miała decydujący wpływ na kwotę miesięcznej raty.
  • Znalazłeś upragnione auto? Poproś sprzedającego o możliwość jazdy testowej. Dzięki niej sprawdzisz jak prowadzi się auto, ile wynosi realne spalanie oraz czy nic nie wzbudza twoich podejrzeń. Przed zakupem koniecznie wykonaj oględziny. Najlepiej, jeśli zrobisz to w Autoryzowanym Serwisie Samochodowym (ASO) lub specjalistycznym serwisie. Specjaliści dokładnie ocenią, czy pojazd jest bezwypadkowy, sprawdzą stan karoserii, silnik, zawieszenie, podwozie, wnętrze i wyposażenie. Sprawdzą również, czy deklarowany przez sprzedającego przebieg jest prawdziwy.

Jak sfinansować zakup auta?

Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować zakupu używanego samochodu gotówką Wybierz kredyt samochodowy. Jak zrealizować całą procedurę kredytową krok po kroku?

Proces ubiegania się o kredyt samochodowy

Oto kolejne kroki, które musisz wykonać, aby sfinansować zakup używanego auta kredytem samochodowym.

Od wniosku o kredyt na samochód po zakup auta

Jak wziąć kredyt na samochód używany? Oto kolejne kroki, które musisz wykonać, realizując zakup pojazdu na kredyt:

1. Znajdź pojazd

Pierwszym krokiem powinno być znalezienie pojazdu, który odpowiada na Twoje potrzeby i spełnia wymagania kredytodawcy.

2. Zbierz wymagane przez kredytodawcę dokumenty

Jeśli znalazłeś wymarzone auto, zbierz wymagane przez kredytodawcę dokumenty. Dobrze, byś w momencie wypełniania wniosku kredytowego, miał je wszystkie "pod ręką". Przygotuj dokument tożsamości, dane dotyczące wysokość i źródło dochodów oraz dane pojazdu: marka, model i rok produkcji. Na tym etapie nie musisz podawać bankowi numeru VIN.

3. Wypełnij wniosek o kredyt samochodowy

Kolejnym krokiem powinno być wypełnienie wniosku o kredyt samochodowy. Wniosek możesz procesować:

  • przez infolinię nr 71 773 29 06— sposób podpisania umowy bank ustali z Tobą indywidualnie;
  • przez mobilnego doradcę klienta SCB ,którzy są obecni w wielu salonach i komisach samochodowych.

4. Poczekaj na decyzję banku

Bank po otrzymaniu wniosku przeanalizuje go i wyda decyzję kredytową.W Santander Consumer Banku możesz otrzymać ją nawet w ciągu 30 minut od momentu wysłania wniosku. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pozostaje podpisanie umowy kredytowej. Po sfinalizowaniu formalności bank przeleje pieniądze na numer konta wskazany na dokumencie sprzedaży.

5. Odbierz i przerejestruj samochód

Kiedy środki zostaną zaksięgowane, będziesz mógł odebrać auto. Kolejnym krokiem będzie przerejestrowanie i ustanowienie wymaganych przez bank zabezpieczeń.

6. Zadbaj o ustanowienie zabezpieczeń

Warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest ustanowienie wymaganych przez kredytodawcę zabezpieczeń spłaty. Zabezpieczeniami mogą być: przewłaszczenie pojazdu zgodnie z decyzją banku:

  • częściowe lub pod warunkiem zawieszającym;
  • cesja praw z polisy AC.

Ważne: o wymaganym terminie i szczegółach związanych z ustanowieniem zabezpieczeń poinformuje Cię Doradca.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu osobowego, bez względu na to, w jaki sposób sfinansował zakup auta, jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej OC. Czy biorąc tani kredyt samochodowy w Santander Consumer Banku, kredytobiorca musi także wykupić ubezpieczenie AC? Przy kredycie do 30 tys. zł bank nie wymaga polisy AC. Jeśli zależy Ci na tym, aby zabezpieczyć swój portfel przed konsekwencjami zdarzeń losowych: kradzieżą pojazdu, jego uszkodzeniem na skutek wypadku czy kolizji, wykupienie takiej polisy będzie jednak bardzo zasadne.

Zwłaszcza w przypadku aut o większej wartości, rozważ także wykupienie ubezpieczenia GAP. Jeśli Twoje auto będzie chronione GAP-em, w razie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży ubezpieczyciel pokryje różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami a kwotą odszkodowania, jaką otrzymałeś w ramach polisy AC.

Sięgając po polisę w SCB, możesz liczyć na atrakcyjne warunki finansowe i szeroki zakres ochrony.

Zarządzanie budżetem przy spłacie kredytu na auto używane

Kredyt samochodowy okaże się dobrym rozwiązaniem jedynie w sytuacji, jeśli Twój budżet pozwala na terminową spłatę rat. Zanim złożysz wniosek kredytowy, dokładnie przeanalizuj miesięczne wpływy i wydatki i zdecyduj, jaką kwotę w skali miesiąca możesz przeznaczyć na spłatę finansowania. Aby dostosować parametry kredytu do własnych możliwości finansowych, możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora kredytu samochodowego.

Prawa kredytobiorcy i obowiązki

Kredyt samochodowy wzięty przez osobę fizyczną (nie przedsiębiorcę) jest rodzajem kredytu konsumenckiego. Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim kredytobiorcy przysługują więc określone prawa. Oto najważniejsze.

Kredytobiorca ma prawo:

  • do uzyskania pełnej i rzetelnej informacji dotyczącej produktu lub usługi, o który wnioskuje: rodzaju kredytu, wartości oprocentowania i RRSO, okresu kredytowania, terminach spłaty rat czy ewentualnej konieczności zawarcia dodatkowych umów ubezpieczenia;
  • w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kredytowej odstąpić od niej, bez konieczności podawania przyczyny swojej decyzji;
  • do otrzymania, na wniosek, bezpłatnego projektu umowy o kredyt;
  • w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie;
  • uzyskania wyjaśnienia w przypadku odmownej decyzji kredytowej.

Osoba, która spłaca kredyt samochodowy, ma także określone obowiązki. Podpisując umowę kredytową, zobowiązuje się do:

  • korzystania z kwoty przyznanego kredytu na warunkach określonych w zawartej umowie;
  • zwrotu kapitału wraz z dodatkowymi kosztami w terminach wskazanych w harmonogramie spłat.

Ważne: jeśli kredytobiorcą jest przedsiębiorca, a nie konsument, zapisy Ustawy o kredycie konsumenckim nie mają zastosowania.

Podsumowanie: Jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt na samochód używany

Bezpieczny kredyt na zakup auta to ten oferowany przez banki. Unikaj instytucji niewiadomego pochodzenia. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc doradcy, który odpowie na wszystkie pytania, przedstawi ofertę dopasowaną do oczekiwań i potrzeb, a także dopasuje ratę tak, aby była dla Ciebie bezpieczna.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy opłaca się brać kredyt na samochód używany?

Całkowity koszt kredytu samochodowego jest nieco wyższy niż zakup auta za gotówkę. Dla wielu osób sięgnięcie po zewnętrzne źródło finansowania jest jednak jedyną szansą na kupno wymarzonego pojazdu. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kilkuletnie oszczędzanie, kredyt samochodowy pozwoli Ci zrealizować Twoje plany szybko i wygodnie. Pamiętaj także, że kredyt na samochód możesz spłacić wcześniej, a także nadpłacać raty, obniżając tym samym koszty.

Ile można wziąć kredytu na samochód używany?

W Santander Consumer Banku maksymalna kwota finansowania samochodu używanego wynosi 500 tys. zł.

Jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia kredytu na auto używane?

Aby złożyć wniosek o kredyt przygotuj dokumentu tożsamości, informacje o źródle i wysokości dochodu oraz dane pojazdu (marka, model i rok produkcji). Na etapie wnioskowania o nie musisz podawać numeru VIN.