Stań do rywalizacji o Puchar Polski Nordic Walking w Osielsku

01 sierpnia 2018

Już w sobotę, 4 sierpnia w Osielsku wszyscy chętni wystartują w zawodach z cyklu Pucharów Polski Nordic Walking. Spróbować swoich sił może każdy, zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.  Osielsko to już piąte miasto, w którym organizowane są tegoroczne Puchary Polski Nordic Walking. Kolejne odbędą się w Potęgowie. Wielki finał już 8 września w Hajnówce.

 

Zawody nordic walking, które odbędą się w najbliższą sobotę w Osielsku, to już piąty przystanek na mapie tegorocznych pucharowych zmagań. Wszyscy chętni, którzy wezmą w nich udział i ukończą marsz, zbierają punkty do klasyfikacji generalnej. Na osoby chcące spróbować swoich sił w Osielsku, organizatorzy przygotowali 3 trasy o długościach: 5, 10 i 21 km. Dzieci do lat ośmiu mogą wystartować na specjalnym odcinku Mini Nordic Walking liczącym 400 m.

- Zbliżamy się do wielkiego finału Pucharów Polski. Kujawy to kraina naturalnie przystosowana do uprawiania nordic walking, w dodatku jest pełna przepięknych krajobrazów. W województwie kujawsko-pomorskim spotkać można wielu zapalonych miłośników nordic walking. Świadczy o tym liczba uczestników podczas poprzednich zawodów w Skrwilnie. Na starcie pojawiło się prawie 300 osób - mówi Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku. - Na chwilę obecną na zbliżających się zawodach spodziewamy się około pół tysiąca uczestników. Z dnia na dzień zapisuje się ich coraz więcej - dodaje.

Za prawidłowy przebieg sobotnich zmagań, odpowiadać będą sędziowie z Polskiej Federacji Nordic Walking. Trasa zawodów prowadzi malowniczymi terenami leśnymi. Jest płaska, szybka, a dodatkowo na całej jej długości mamy idealne dla stawów miękkie podłoże. Miejsce zbiórki znajduje się przy parkingu przy ulicy Słonecznej w Żołędowie, gmina Osielsko.

Rejestracja uczestników odbywa się w formie elektronicznej na stronie www.pfnw.eu oraz w dniu imprezy w biurze zawodów od godziny 8.00. Przed rozpoczęciem zmagań, każdy otrzyma pakiet startowy oraz specjalny chip, który umożliwi pomiar czasu na przebytym dystansie.

Imprezę rozpoczyna marsz na 21 km o godzinie 10.00, natomiast o godzinie 11.00 wystartują uczestnicy, którzy wybrali dystans 10 km. Marsz na 5 km rozpocznie się o godzinie 11.40. Po zmaganiach, każdy uczestnik otrzyma ciepły posiłek, aby zregenerować siły. Wszystkie osoby, które pokonają wybrane przez siebie dystanse, nie przekraczając regulaminowego czasu, otrzymają pamiątkowe medale. Na tych, którzy staną na podium, czekają okolicznościowe puchary.

- Nordic walking to idealna forma aktywności fizycznej. Nie ma barier dla nikogo bez względu na wiek, czy stan zdrowia. To doskonała forma rekreacji, polecana także starszym osobom. Nordic walking dodatkowo pozytywnie wpływa na samopoczucie - jak wiemy każda aktywność fizyczna powoduje wydzielanie hormonów szczęścia - mówi Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking, ekspert Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku. - Przed startem należy pamiętać o dokładnym rozgrzaniu wszystkich partii mięśniowych za pomocą specjalnych ćwiczeń. Bardzo ważne jest, żeby trening był porządny i odpowiednio intensywny. Dlatego wszyscy chętni mogą przystąpić przed pucharowymi zmaganiami do wspólnej rozgrzewki, prowadzonej przy energetycznej muzyce przez instruktora z Polskiej Federacji Nordic Walking - zachęca.

Każdy, kto chce rozpocząć naukę nordic walking lub uprawiać tę dyscyplinę w towarzystwie i pod okiem profesjonalisty, może dołączyć do zajęć w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku. Cykl bezpłatnych treningów prowadzony jest w ponad 130 miejscowościach w całej Polsce pod nazwą Nordic Walking na Receptę.

Zajęcia odbywają się od początku maja do końca listopada, w każdy wtorek lub czwartek (w zależności od miejscowości). Ambasadorami akcji są Justyna Kowalczyk, czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli i pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich, a także aktorzy Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski. Inicjatywa organizowana jest przez Santander Consumer Bank wspólnie z Polską Federacją Nordic Walking, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Szczegółowe informacje oraz lokalizacje i godziny zajęć znaleźć można na stronie Santander Consumer Banku lub profilu na Facebooku.

 

Harmonogram zawodów Pucharu Polski Nordic Walking w Osielsku :

  • 8.00 - 12.15 - biuro zawodów
  • 10.00 - start 21km
  • 10.40 - otwarcie imprezy
  • 11.00 - start 10km
  • 12.40 - rozgrzewka dla 5 km
  • 13.00 - start 5km
  • 13.10 - start 5 km dla osób Niewidomych i Słabowidzących
  • 14.00 - mini Nordic Walking
  • 14.30 - dekoracje zwycięzców

Trasa tegorocznych Pucharów Polski Nordic Walking przebiega etapowo przez siedem miast: Mielno, Konstancin-Jeziorną, Kolbuszową, Polanicę Zdrój, Osielsko, Potęgowo oraz Hajnówkę, która kończy zawody. Natomiast Puchary Regionalne odbywają się w kolejnych ośmiu miejscowościach: Polańczyku, Czaplinku, Jarosławcu, Wągrowcu, Okonku, Skrwilnie, Śremie i Szczecinie. Podczas finału Pucharu Polski zostaną wyłonieni najlepsi zawodnicy kategorii wiekowych kobiet i mężczyzn oraz klasyfikacji drużynowych. Finał, jak co roku, odbędzie się w Hajnówce - miejscowości, w której dwukrotnie został pobity rekord frekwencji, kiedy to liczba uczestników oscylowała wokół 1 000 osób.

Organizatorami wydarzenia są Polska Federacja Nordic Walking i gmina Osielsko. Sponsorem strategicznym jest Santander Consumer Bank.

Najnowsze na blogu

Aż 40 proc. Polaków nie planuje większych wydatków tej jesieni
22 września 2022 Blisko Ciebie
  Inflacja kładzie się cieniem na planach finansowych Polaków. Widać to w wynikach naszego badania „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji”. 40 proc. respondentów stwierdziło, że...
Czytaj więcej
Uczniowskie wyzwania - za dużo informacji do przyswojenia
20 września 2022 Blisko Ciebie
  W związku z niedawnym rozpoczęciem roku szkolnego zdecydowaliśmy się zapytać rodziców co według nich będzie największym wyzwaniem dla uczniów w roku 2022/2023. Na pierwszym miejscu według...
Czytaj więcej
72 proc. Polaków nie planuje w najbliższych miesiącach dokształcać się i zdobywać nowych kompetencji zawodowych
15 września 2022 Blisko Ciebie
W związku z powrotem dzieci do szkoły, w naszym najnowszym badaniu „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji”, zdecydowaliśmy przyjrzeć się temu jak wygląda edukacja wśród osób...
Czytaj więcej

YouTube