Spróbuj swoich sił w zawodach o puchar Polski Nordic Walking w Potęgowie

16 sierpnia 2018

19 sierpnia wszyscy miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą stanąć do rywalizacji w zawodach z cyklu Pucharów Polski Nordic Walking. Potęgowo to już szóste miasto, w którym organizowane są tegoroczne zmagania. Do tej pory na starcie wyścigów z kijkami stanęło już prawie 3 tys. osób.

 

Akademia Zdrowia Santander Consumer Banku, Polska Federacja Nordic Walking oraz gmina Potęgowo zapraszają fanów nordic walking do uczestnictwa w zawodach. Do Potęgowa już w niedzielę przybędzie z całej Polski kilkuset zawodowców oraz amatorów uprawiających tę dyscyplinę.

Na zawodników czekają trasy o trzech różnych długościach, dlatego każdy może wybrać dystans dopasowany do swoich możliwości: 21 km, 10 km i 5 km. Dzieci do lat ośmiu mogą startować na specjalnym odcinku Mini Nordic Walking liczącym 400 m. Na starcie wszyscy chętni zostają podzieleni na kategorie wiekowe. Najniższa to 18-29 lat, a najwyższa - 70 wzwyż. Do zmagań można przystąpić indywidualnie lub drużynowo. Każdy uczestnik, który ukończy dystans, nie przekraczając regulaminowego czasu, zbiera punkty do klasyfikacji generalnej, aby podczas finału móc uzyskać tytuł zdobywcy Pucharu Polski Nordic Walking 2018. Wszyscy zawodnicy, którzy brali udział co najmniej w jednej z siedmiu imprez, zostaną uwzględnieni w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski.

- Organizowane przez nas imprezy to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim propagowanie idei aktywności fizycznej. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i  niepełnosprawnych - mówi Joanna Ożóg, koordynator Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku - Sport jest idealną formą przełamywania barier oraz niwelowania wykluczenia społecznego osób z niepełnosprawnością. Dlatego zachęcamy wszystkich do skorzystania z okazji i  udziału w Pucharach Polski, tym razem

w Potęgowie. Nordic walking to dyscyplina dla wszystkich, dla których naturalna jest potrzeba ruchu - zachęca.

Miejsce zbiórki niedzielnych zawodów znajduje się przy stadionie na drodze krajowej nr. S6 w Potęgowie. Trasa ma kształt pętli i w całości przebiega przez tereny leśne. Rejestracja uczestników odbywa się w formie elektronicznej na stronie www.pfnw.eu. W biurze zawodów zapisy rozpoczną się w sobotę 18 sierpnia od godziny 17.00 do 19.00, oraz w dniu imprezy od godziny 8.00. Każdy, kto zdecyduje się na uczestnictwo, otrzyma pakiet startowy oraz chip, który umożliwia pomiar czasu, a po zawodach ciepły posiłek regeneracyjny.

Nad poprawnością zawodów będą czuwać instruktorzy z Polskiej Federacji Nordic Walking. Najważniejsza jest poprawna technika. Ruch powinien opierać się na naturalnym chodzie z naprzemianstronną pracą nóg i ramion. Bieg jest zabroniony, a za każde nieprzepisowe zachowanie można otrzymać żółtą bądź czerwoną kartkę.

- W nordic walking używamy kijków, by się za ich pomocą odpychać, a nie na nich opierać. Ważne jest, żeby dobrać długość kija do naszego wzrostu - mówi Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking, ekspert Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku - Na zawodach dysponujemy kompletami do wypożyczenia o różnych długościach. Przed startem można skorzystać z porad specjalistów, którzy chętnie pomogą w ich doborze. Kto posiada własne, może je przynieść. Natomiast należy pamiętać, że muszą być to kije specjalnie zaprojektowane do nordic walking. Te trekkingowe mają zupełnie inne przeznaczenie i na naszych zawodach się nie sprawdzą. Posiadanie kijów składanych wymaga zwrócenia uwagi na dokładne dokręcenie części składowych, ponieważ są mniej wytrzymałe niż jednoczęściowe - dodaje.

Pokonanie jakiegokolwiek dystansu bez odpowiedniego przygotowania jest niewskazane. Dlatego oprócz poznania poprawnej techniki przed startem ważna jest ogólnorozwojowa rozgrzewka. Można ją przeprowadzić indywidualnie lub przyłączyć się do ćwiczeń prowadzonych przez trenera przy dźwiękach energetycznej muzyki. Zalecane jest również rozciąganie, aby nie nabawić się kontuzji.

Harmonogram zawodów Pucharu Polski Nordic Walking w Potęgowie:

  • 8.00 - 11.15 - biuro zawodów
  • 10.00 - start 21km
  • 11.00 - start 10km
  • 11.15 - otwarcie imprezy
  • 11.20 - rozgrzewka i pokaz techniki dla 5 km
  • 11.40 - start 5km
  • 12.40 - mini Nordic Walking
  • 12.50 - 14.00 pokazy i występy artystyczne
  • 14.00 - dekoracje
  • 15.00 - zamknięcie wydarzenia

Osoby uprawiające nordic walking w województwie pomorskim można spotkać w Potęgowie oraz 16 innych miejscowościach, na zajęciach Nordic Walking na Receptę. Każdy, kto chce rozpocząć naukę pod okiem profesjonalisty i spędzić aktywnie czas, jest mile widziany.

Organizatorami wydarzenia są Polska Federacja Nordic Walking i gmina Potęgowo. Sponsorem strategicznym jest Santander Consumer Bank. 

Nordic walking to sport, który cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W zeszłym roku zajęcia Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku odbywały się w 30 miastach, natomiast w tym sezonie jest ich już prawie 150. Zajęcia są bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Szczegółowe informacje oraz lokalizacje i godziny zajęć znaleźć można na stronie Akademii Zdrowia, na naszym blogu i profilu na Facebooku

Najnowsze na blogu

Jak umiejętnie zarządzać swoim budżetem
25 maja 2022 Bank Możliwości
  W zeszłym miesiącu GUS ogłosił, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 wzrosły o 10,9 proc. rdr i o 3,2 proc. w porównaniu do lutego br. Inflacja ciągle postępuje, w związku z tym...
Czytaj więcej
Remont domu lub mieszkania największym wiosennym wyzwaniem dla naszych portfeli
23 maja 2022 Blisko Ciebie
Wiosna to czas, który kojarzy się nam z remontami, odświeżaniem ogródków i tarasów, wakacjami i dużymi, rodzinnymi uroczystościami np. komunią czy weselem. Wszystko to wiąże się jednak z dużym...
Czytaj więcej
Jak zamieszkać w ekodomu
20 maja 2022 Bank Możliwości
  Problemy związane z ochroną klimatu i jakością powietrza mają zasięg globalny. Jednak to każdy z nas, we własnym domu, może się przyczynić do poprawy sytuacji, a to z kolei do ich rozwiązania....
Czytaj więcej

YouTube