Samochodem jeździmy najczęściej krócej niż godzinę dziennie

15 lipca 2019

Z samochodów korzystamy codziennie, a na jazdę przeznaczamy najczęściej od pół do godziny dziennie – wynika
z danych raportu „Polaków portfel własny: w drodze” opublikowanego przez Santander Consumer Bank. Auta służą nam głównie do dojazdu do pracy oraz załatwiania codziennych spraw. Życia bez własnych czterech kółek nie wyobrażają sobie głównie mieszkańcy wsi i małych miast. Zaledwie 5,9 proc. badanych przyznało się do otrzymania mandatu w ostatnim półroczu.

Najwięcej ankietowanych Polaków zadeklarowało, że korzysta z samochodu codziennie (68,9 proc.). Dużo mniej, bo 14,4 proc. prowadzi pojazd od 2 do 3 razy w tygodniu. Kolejne 8,2 proc. respondentów robi to 5 razy w tygodniu, w weekendy odpoczywając od kierownicy.

Ile czasu dziennie spędzamy za kółkiem?

Najwięcej kierowców (37,5 proc.) deklaruje, że swoim samochodem przemieszcza się od pół godziny do godziny dziennie. Co trzeci pytany spędza w drodze ponad 2 godziny. Osoby jeżdżące samochodem ponad 5 godz. dziennie to zaledwie 3,4 proc. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że są to w przeważającej części osoby zawodowo prowadzące pojazdy.

Samochodów używamy głównie, aby dotrzeć do pracy (37,2 proc.). Niewiele mniej badanych
w ten sposób usprawnia załatwianie codziennych spraw (33,6 proc.). Co dziesiąty kierowca deklaruje, że auto jest niezbędnym narzędziem w jego pracy.

Samochód niezbędny do życia?

Dla mieszkańców wsi i małych miast (do 50 tys. mieszkańców) samochód jest absolutną koniecznością - bez niego nie wyobrażają sobie życia codziennego (wieś:  44,7 proc., małe miasto: 40 proc.). Wśród kierowców dużych miast (250 – 500 000 mieszkańców) i metropolii (powyżej 500 000 mieszkańców), glównym powodem posiadania auta jest konieczność dojazdu do pracy (duże miasto: 70,4 proc., metropolia: 40,2 proc.).

–  Wyniki badania wskazują jednoznacznie, że samochód jest dla ogromnej części niezbędny do życia. W dużej mierze używany jest codziennie, w czasie zwykle przekraczającym pół godziny – komentuje Monika Kasprzyk, dyrektor ds. Kanałów zdalnych w Pionie Kredytów Samochodowych Santander Consumer Banku. – Dlatego też Polacy coraz częściej wybierają samochody droższe, bardziej komfortowe, o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa, a także tańsze w eskploatacji. Stąd też aktywne poszukiwania form finansowania wybranych samochodów. – dodaje.

Przeczytaj raport Polaków portfel własny: w drodze już teraz.

Najnowsze na blogu

Rusza nasz nowy program poleceń „Po znajomości”!
01 czerwca 2023 Bank Możliwości
W maju br. rozpoczęliśmy akcję „Po znajomości”, skierowaną do klientów naszego banku. Jako jedyni na polskim rynku nagradzamy Was za polecanie kredytów gotówkowych! Dla polecającego i znajomego,...
Czytaj więcej
Jakie będą trendy customer experience w kanale offline w 2023 roku?
24 maja 2023 Blisko Ciebie
  Coraz częściej słyszy się o tym, że konsumenci byliby w stanie zrezygnować z dalszej relacji z marką tylko po jednym negatywnym doświadczeniu. W tej sytuacji zadbanie o customer experience...
Czytaj więcej
Jak planować wydatki na wakacje?
18 maja 2023 Bank Możliwości
Planujesz wakacje? Sprawdź, jak planować koszty podróży. Co brać pod uwagę? Jak zabezpieczyć się przed dodatkowymi wydatkami? Jak planować wydatki na podróże i wakacje? Nikt nie chce się ograniczać w...
Czytaj więcej

YouTube