Prezenty na raty? Tak, szczególnie te z wyższej półki

19 grudnia 2014

19 grudnia 2014 r. Blisko co czwarty Polak zaciągał w przeszłości pożyczkę lub kredyt ratalny na zakup droższych lub lepszych prezentów, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Banku. Niemal wszyscy respondenci (99%) planują zakup prezentów przed Gwiazdką i nie zamierzają czekać na poświąteczne wyprzedaże. W grupie 10 najbardziej pożądanych prezentów znajduje się m.in. sprzęt AGD, komputery, smartfony i tablety.

- Od lat czołówka towarów finansowanych w ramach sprzedaży ratalnej pomiędzy 6 i 24 grudnia wygląda tak samo. 75-85% artykułów finansowanych kredytem w tym okresie to sprzęt RTV i AGD, komputery oraz meble. Numerem jeden jest niezmiennie sprzęt RTV – mówi Piotr Dolata, Zastępca Dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich w Santander Consumer Banku.

Chociaż niemal wszyscy badani (96%) zamierzają zapłacić za prezenty z własnych środków, to 23% respondentów potwierdziło, że zdarzyło się im zaciągnąć pożyczkę lub wziąć raty na zakup lepszych lub droższych prezentów. Odsetek osób, które deklarują gotowość do zaciągnięcia pożyczki lub zakupu prezentu na raty jest jeszcze wyższy i wynosi 27%.

- Produkty z półki premium cieszą się szczególnym zainteresowaniem w okresie przedświątecznym. iPhone, iPad, iPod czy MacBook to według naszych klientów najbardziej pożądane prezenty świąteczne, a przy tym zawsze trafione. W tym wyjątkowym okresie roku zauważalna jest tendencja wzrostowa w przypadku zakupów na raty. Coraz więcej osób wybiera właśnie tę formę płatności - tłumaczy Gabriela Chachuła, Specjalista ds. Marketingu w Cortland Apple Premium Reseller.

Do wigilijnej kolacji usiądziemy przy nowym stole
Część badania poświęcono również planowaniu zakupów o wartości przekraczającej 500 zł. 7 na 10 respondentów wyraziło chęć zakupienia w ciągu czterech najbliższych miesięcy mebli i artykułów wyposażenia wnętrz, sprzętu RTV i AGD, tabletu, smartfonu lub komputera. W tej grupie 36% osób zapłaci za zakupy zaciągając kredyt gotówkowy, kredyt ratalny lub przy pomocy karty kredytowej.

- Ma to bezpośredni związek z wartością planowanego zakupu. Jak wynika z naszego badania, na prezenty przeznaczymy średnio 530 zł, to kwota podobna do wyliczeń zaprezentowanych w innych badaniach. Jeśli doliczyć do tego kolejne kilkaset złotych na organizację świąt, większe wydatki związane z zakupem dodatkowego wyposażenia do domu lub droższych prezentów możemy sfinansować m.in. dzięki kredytom ratalnym. Warto zwrócić uwagę, że duży odsetek respondentów wskazywał, że skłania ich do tego atrakcyjna oferta kredytowa – wyjaśnia Agnieszka Kociemska, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Ratalnej w Santander Consumer Banku.

Jedna trzecia klientów planujących dokonać zakupu z grupy towarów o wartości przekraczającej 500 zł, zrobi to przed 24 grudnia.

- Porównując okres przedświąteczny do pozostałej części roku zauważamy, że sprzedaż określonej grupy produktów jest większa. Zdecydowanie wzrasta popyt na akcesoria wyposażenia wnętrz, i to nie tylko artykuły dekoracyjne związane ze świętami, ale również na produkty, które mogą posłużyć jako prezenty dla najbliższych. Klienci chętniej kupują również meble, w szczególności stoły i krzesła. Widać, że zależy im na tym, by jak najlepiej przygotować swoje domy na okres świąteczny – mówi Przemysław Gurban, Dyrektor Operacyjny w Agata Meble.

Badanie „Prezenty gwiazdkowe i zakupy na kredyt” zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviews) w dniach 13-19 listopada 2014 r. W ramach badania zrealizowano 1000 wywiadów. Do badania zapraszane były osoby w wieku 18+. Próba odzwierciedla populację Polski w wymiarze płci, wieku oraz wielkości zamieszkiwanej miejscowości.

Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty na nowe i używane samochody, kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz lokaty. Produkty dystrybuowane są poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe oraz sklepy i punkty usługowe.

Najnowsze na blogu

Opłaca się polecać
12 kwietnia 2024 Bank Możliwości
Na rynku jest tak wiele różnych towarów i usług, że często szkoda nam czasu na ich porównywanie. Z ulgą sięgamy po rekomendacje zaufanych osób. Najfajniejsze są te polecenia, w których obie strony...
Czytaj więcej
Nie słabnie popularność zakupów online
10 kwietnia 2024 Blisko Ciebie
Jak wskazuje nasze najnowsze badanie „Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci”, 60 proc. z nas kupuje online częściej niż w latach poprzednich. Co więcej, 86 proc. ankietowanych Polaków robi zakupy na...
Czytaj więcej
Super Marka Jakość – Zaufanie – Renoma 2024 oraz Dobra Marka XV-lecia!
08 kwietnia 2024 Poznaj nas
  Santander Consumer Bank otrzymał godło Super Marka Jakość – Zaufanie – Renoma 2024 oraz Dobra Marka XV-lecia! Jest to ogólnopolski program promocyjny, który ma na celu wybór najlepszych marek,...
Czytaj więcej

YouTube