Połowa Polaków kupujących prezenty na raty wyda na ten cel więcej niż przed rokiem

17 grudnia 2015
  • Rośnie grupa wydających na prezenty powyżej 600 zł. W 2014 roku było to 19%, a obecnie 26% respondentów.
  • Zdecydowana większość Polaków zapłaci za prezenty gotówką, ale 13 na 100 kupujących będzie wspierało się w tym celu zakupami na raty.
  • 47% badanych, którzy zamierzają kupić prezenty na raty w internecie, zamierza w tym roku wydać większą kwotę niż przed rokiem.

Zakup świątecznych prezentów pochłonie nawet połowę bożonarodzeniowego budżetu wynika z badania poświęconego finansowaniu zakupu prezentów przeprowadzonego przez GfK na zlecenie Santander Consumer Banku. Ponad 55% respondentów zamierza przeznaczyć na ten cel od 200 do 600 zł. To niemal tyle samo, co przed rokiem – wówczas odpowiedzi mieszczące się w tym przedziale zadeklarowało 58% uczestników badania. Rośnie natomiast grupa wydających na prezenty powyżej 600 zł. W 2014 roku było to 19%, a obecnie 26% respondentów.

 

Żródło: Badanie „Prezenty gwiazdkowe i zakupy na raty” przeprowadzone przez GfK na zlecenie Santander Consumer Banku (odpowiednio od lewej: n=117 oraz n=1003 ).


Właściwie wszyscy (97%) deklarują, że chcą dokonać zakupów świątecznych przed 24 grudnia. Obdarujemy głównie najbliższych członków rodziny i dzieci. W tym roku częściej niż 12 miesięcy temu zrobimy przyjemność również… sobie samym. Zakup prezentów na własny użytek deklaruje 27% respondentów, o 8% więcej niż przed rokiem. Blisko ¾ badanych twierdzi, że przynajmniej część prezentów zakupi przez internet (5% wskazań w tej grupie, to kupujący prezenty wyłącznie w internecie).

 

Zdecydowana większość Polaków zapłaci za prezenty gotówką, ale 13 na 100 kupujących będzie wspierało się w tym celu zakupami na raty.

 

- To relatywnie wysoki wskaźnik biorąc pod uwagę charakter świątecznych zakupów. Większość prezentów kupowanych z okazji Bożego Narodzenia stanowią drobne upominki, za które Polacy zapłacą z posiadanych zasobów gotówki. To również, w dużej mierze, towary zazwyczaj niefinansowane przez banki ze względu na ich niską wartość lub specyfikę – wyjaśnia Agnieszka Kociemska, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Ratalnej w Santander Consumer Banku.

 

Prezenty kupowane przez Polaków w 2015 roku – 20 najpopuarniejszych wskazań

(na czerwono odznaczono kategorie produktów, których zakup można sfinansować kredytem ratalnym).

Żródło: Badanie „Prezenty gwiazdkowe i zakupy na raty” przeprowadzone przez GfK na zlecenie Santander Consumer Banku (n=972).

 

Pięć najczęściej wymienianych grup prezentów, które Polacy chcą w tym roku kupić na raty to również ścisła czołówka towarów finansowanych w internecie w trakcie roku. Mniej więcej co piąty z respondentów wskazywał chęć podarowania sprzętu AGD, RTV lub fotograficznego kupionego na raty. Blisko połowa badanych, którzy zamierzają kupić prezenty na raty w internecie, zamierza w tym roku wydać większą kwotę niż przed rokiem. Spośród elementów, które najmocniej zachęcają do zakupu prezentów świątecznych na raty, internauci wskazywali raty 0% - produkt powszechnie dostępny w stacjonarnych sieciach sprzedaży, ale w internecie oferowany głównie przez największe sklepy. To ważna podpowiedź dla prowadzących sklepy w sieci. Wg specjalistów szeroki wybór sposobów płatności za zakupy jest jednym z elementów decydujących o sukcesie na rynku e-commerce, a możliwość rozłożenia zakupu na raty staje się standardem.  

 

Prezenty kupowane przez Polaków na raty w 2015 roku – 5 najpopularniejszych wskazań

Żródło: Badanie „Prezenty gwiazdkowe i zakupy na raty” przeprowadzone przez GfK na zlecenie Santander Consumer Banku (n=131).

 

- Na podstawie analizy wartości rynku szacujemy, że co drugi prezent kupowany w internecie z wykorzystaniem kredytu ratalnego będzie w tym roku finansowany przez Santander Consumer Bank. To zasługa m.in. szerokiej dostępności naszych produktów. Jak pokazują niezależne badania krajowego rynku e-commerce, nasza oferta jest dostępna we wszystkich najczęściej wymienianych serwisach internetowych sprzedających sprzęt RTV i AGD – największym pod względem wartości segmencie rynku finansowanym sprzedażą ratalną w internecie. Razem ze sprzętem komputerowym stanowi on 45% akcji kredytowej on-line – tłumaczy Agniezszka Kociemska, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Ratalnej w Santander Consumer Banku. 

 

Zgodnie z szacunkami Santander Consumer Banku wartość zakupów finansowanych w systemie sprzedaży ratalnej w całym wolumenie rynku e-commerce w najbliższych latach wzrośnie trzykrotnie do poziomu 5-6%.

 

Badanie „Prezenty gwiazdkowe i zakupy na raty” zostało przeprowadzone przez GfK metodą wywiadów samodzielnych realizowanych za pośrednictwem internetu (CAWI - Computer Assisted Web Interviews) w dniach 27-30 listopada 2015 r. W ramach badania zrealizowano 1003 wywiady. Do badania zapraszane były osoby w wieku 18+. Próba odzwierciedla populację Polski w wymiarze płci, wieku oraz wielkości zamieszkiwanej miejscowości.

 

Co drugi prezent kupowany w internecie z wykorzystaniem kredytu ratalnego będzie w tym roku sfinansowany przez Santander Consumer Bank

 

Źródło: szacunki własne Santander Consumer Banku.

 

Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe, lokaty oraz kredyty na nowe i używane samochody. Produkty dystrybuowane są poprzez sieć blisko 300 oddziałów, sklepy i punkty usługowe, salony i komisy samochodowe oraz contact center i internet.

Najnowsze na blogu

Jak umiejętnie zarządzać swoim budżetem
25 maja 2022 Bank Możliwości
  W zeszłym miesiącu GUS ogłosił, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 wzrosły o 10,9 proc. rdr i o 3,2 proc. w porównaniu do lutego br. Inflacja ciągle postępuje, w związku z tym...
Czytaj więcej
Remont domu lub mieszkania największym wiosennym wyzwaniem dla naszych portfeli
23 maja 2022 Blisko Ciebie
Wiosna to czas, który kojarzy się nam z remontami, odświeżaniem ogródków i tarasów, wakacjami i dużymi, rodzinnymi uroczystościami np. komunią czy weselem. Wszystko to wiąże się jednak z dużym...
Czytaj więcej
Jak zamieszkać w ekodomu
20 maja 2022 Bank Możliwości
  Problemy związane z ochroną klimatu i jakością powietrza mają zasięg globalny. Jednak to każdy z nas, we własnym domu, może się przyczynić do poprawy sytuacji, a to z kolei do ich rozwiązania....
Czytaj więcej

YouTube