Komunikat w sprawie planowanego zaprzestania publikowania wskaźników LIBOR

22 marca 2021

Komunikat w sprawie decyzji Financial Conduct Authority
o zaprzestaniu opracowywania i publikacji wskaźników referencyjnych

Prezentowana informacja jest ważna w szczególności dla klientów, którzy korzystają z produktów opartych o wskaźnik referencyjny LIBOR.

Santander Consumer Bank S.A. (dalej: „Bank”) informuje, że dnia 5.03.2021 r. brytyjski organ nadzoru finansowego - Financial Conduct Authority (dalej: „FCA”) - ogłosił, że całkowitemu zaprzestaniu ulegnie opracowywanie następujących wskaźników referencyjnych:

nazwa

termin

data zaprzestania

LIBOR CHF

O/N, 1W, 1M, 2M, 3M, 6M, 12M

31.12.2021 r.

LIBOR EUR

O/N, 1W, 1M, 2M, 3M, 6M, 12M

31.12.2021 r.

LIBOR GBP

O/N, 1W, 2M, 12M

31.12.2021 r.

LIBOR JPY

S/N, 1W, 2M, 12M

31.12.2021 r.

LIBOR USD

1W, 2M

31.12.2021 r.

LIBOR USD

O/N, 12M

30.06.2023 r.

 

Czym skutkuje decyzja FCA?

Po upływie powyżej wskazanych dat, wskaźnik referencyjny LIBOR (dla konkretnych walut) nie będzie publikowany, zatem nie będzie mógł być dłużej wykorzystywany m.in. jako wskaźnik referencyjny do określenia wysokości oprocentowania i kwoty przypadającej do zapłaty z tytułu instrumentu finansowego, jednostki funduszy inwestycyjnych lub umowy, na przykład kredytu na zakup nieruchomości.

Jakie działania podejmuje bank w związku z decyzją FCA?

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia BMR w Banku przygotowano plan awaryjny na wypadek zaprzestania publikacji lub istotnej zmiany wskaźnika referencyjnego (dalej „Plan”). Generalnym zadaniem Planu jest ustalenie trybu postępowania w celu zapewnienia ciągłości wykonywania umów, w których wykorzystano dany wskaźnik.

Zgodnie z Rozporządzeniem BMR, Komisja Europejska może wyznaczyć zamiennik (inny wskaźnik referencyjny) dla znikającego wskaźnika referencyjnego. Uprawnienie dla Komisji Europejskiej przyznano, aby systemowo rozwiązać kwestię kontynuacji umów po zaprzestaniu opracowywania danego wskaźnika referencyjnego. W przypadku wyznaczenia przez Komisję Europejską takiego zamiennika, wskaźnik ten będzie miał zastosowanie z mocy prawa do wszystkich umów i instrumentów finansowych, w których nie zostały zawarte lub nie mogą być zastosowane postanowienia z Planu.

Dodatkowo, informujemy, że Ministerstwo Finansów, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz Związek Banków Polskich zwróciły się z wnioskiem do Komisji Europejskiej o wyznaczenie zamiennika dla LIBOR CHF.

Sektor bankowy na bieżąco monitoruje sytuację. Banki pracują nad sposobami kontynuacji umów z klientami, gdy określone stawki LIBOR nie będą już dostępne.

Będziemy Państwa informowali o uruchomieniu i sposobie zastosowania Planu w odniesieniu do umów, których dotyczy zaprzestanie publikacji wskaźników, jak również o ewentualnym akcie wykonawczym wydanym przez Komisję Europejską w tej sprawie i jego wpływie na umowy zawarte przez Bank.


Pełna treść komunikatu FCA dostępna jest w języku angielskim pod adresem: https://www.fca.org.uk/publication/documents/future-cessation-loss-representativeness-libor-benchmarks.pdf

Komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie dostępny jest pod adresem:
https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/FCA_oglasza_zaprzestanie_publikacji_wskaznikow_referencyjnych_z_rodziny_LIBOR_72820.pdf

 

Najnowsze na blogu

Polki przed 36 rokiem życia wolą chodzić do ginekologa prywatnie
23 kwietnia 2024 Blisko Ciebie
Aż 64 proc. kobiet przed 36 rokiem życia konsultuje się z ginekologiem minimum raz w roku – wynika z naszego raportu specjalnego „Kobiece sprawy” powstałego na potrzeby akcji „Biustowniczki”, której...
Czytaj więcej
Otrzymaliśmy godło Gwiazda Jakości Obsługi 2024
18 kwietnia 2024 Poznaj nas
Santander Consumer Bank już 7. raz z rzędu znalazł się w gronie najbardziej przyjaznych firm w Polsce i zdobył tytuł Gwiazdy Jakości Obsługi 2024 w kategorii Banki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane...
Czytaj więcej
O korzystaniu z sieci i zakupach online Polaków – przeczytaj nasz najnowszy raport!
16 kwietnia 2024 Blisko Ciebie
Polacy lubią korzystać z internetu zarówno w celach rozrywkowych, jak i konsumpcyjnych. Potwierdzają to choćby dane CBOS, według których aż 47 proc. Polaków w zasadzie przez cały czas jest online, na...
Czytaj więcej

YouTube