/thumbs/1920×710×crop/educations/2024/06/1719312382_car-1840259-1280.jpg

Kredyt na nowy samochód — jak zdobyć niezbędne środki?

W zależności od marki, modelu i wyposażenia ceny nowych aut osobowych kształtują się od 50 tys. zł w górę. Jeśli nie dysponujesz gotówką w takiej kwocie, sięgnij po alternatywę — kredyt samochodowy na zakup nowego pojazdu. Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt i jak krok po kroku zrealizować całą procedurę? Podpowiadamy.

Kupno nowego samochodu niesie za sobą szereg zalet. Sięgając po auto z pierwszej ręki, zachowasz pewność, że stan techniczny i wizualny pojazdu jest wzorcowy. Będziesz mógł także wybierać wśród nowoczesnych modeli wyposażonych w udogodnienia, których nie posiadają starsze modele i spersonalizować parametry auta, dostosowując je do potrzeb swoich i swojej rodziny. To jednak nie wszystko. Ogromną zaletą zakupu nowego pojazdu jest także gwarancja producenta, zapewniająca możliwość naprawy wad fabrycznych i materiałowych bez dodatkowych kosztów. Z reguły trwa ona 2 lata (coraz częściej producenci oferują możliwość jej przedłużenia).

Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować kupna nowego samochodu gotówką, możesz zdecydować się wziąć kredyt samochodowy na nowe auto. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się jednak, że dodatkowe zobowiązanie nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu.

Jak działa kredyt na nowe auto?

Kredyt samochodowy to kredyt dzięki któremu można sfinansować zakup nowego auta. W Santander Consumer Banku maksymalna kwota finansowania może wynosić nawet 500 tys. zł, a spłata odbywa się w ratach miesięcznych, przez okres od 6 do 96 miesięcy. Pierwszym krokiem do znalezienia szytego na miarę kredytu samochodowego powinno być określenie własnych potrzeb i wybranie pojazdu, który będzie przedmiotem umowy kredytowej.

Zrozumienie potrzeb: Jak określić, czego naprawdę potrzebujesz

Jak wybrać auto na które chcesz wziąć kredyt?

Pierwszym krokiem powinna być analiza własnych możliwości finansowych. Jeśli planujesz sfinansować kupno pojazdu kredytem, przeanalizuj swoje wydatki i wpływy. Wylicz, jaką kwotę w skali miesiąca możesz przeznaczyć na spłatę raty. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowego kalkulatora kredytowego, który pozwoli oszacować , ile może wynieść — przy wskazanej kwocie raty — maksymalna kwota kredytu samochodowego. Dzięki temu będziesz wiedział jakiej klasy samochodu możesz poszukiwać. Jeśli wiesz już na jaką kwotę kredytu możesz sobie pozwolić czas na poszukiwanie wymarzonego auta. Pamiętaj, że kredyt na zakup pojazdu nowego jest kredytem którego celem jest sfinansowanie zakupu nowego samochodu. W praktyce oznacza to, że pozyskanymi z niego środkami możesz sfinansować konkretne, wybrane wcześniej auto. Zanim rozpoczniesz poszukiwania, przeanalizuj potrzeby swoje i Twojej rodziny. Zastanów się, na jakim wyposażeniu i udogodnieniach najbardziej Wam zależy. Weź pod uwagę nie tylko "tu i teraz", ale także kilka najbliższych lat. Jeśli niebawem planujesz powiększenie rodziny, zdecydowanie lepszym wyborem od małego, zwinnego miejskiego modelu będzie większe rodzinne auto.

Koszty kredytu samochodowego: Pełny obraz finansowania

Analizując koszty kredytu na samochód, wielu kredytobiorców kieruje się przede wszystkim wartością oprocentowania. Na całkowity koszt finansowania wpływa jednak więcej elementów. Aby wybrać dla siebie najtańszy kredyt samochodowy zapoznaj się z najważniejszymi pojęciami, które wpływają na całkowity koszt kredytu samochodowego.

  • RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO jest procentowym wskaźnikiem ilustrującym całkowity koszt kredytu. Zawiera on w sobie wszystkie koszty związane z zaciągnięciem finansowania. Są to z reguły: oprocentowanie nominalne, prowizja banku, koszty ubezpieczenia kredytu czy prowadzenia rachunku osobistego. Precyzyjnie obrazuje więc, ile zapłacisz za pożyczone pieniądze w skali roku.
  • Oprocentowanie nominalne to koszt, który odnosi się do części kapitałowej kredytu. Wartość oprocentowania nominalnego nie może przekroczyć aktualnej wartości czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.
  • Prowizja. Prowizja to jednorazowa pobierana przez bank opłata za udzielenie kredytu. Bank dolicza ją z reguły do kwoty kredytu.
  • Ubezpieczenie kredytu. W zależności od parametrów konkretnego kredytu i zdolności kredytowej wnioskującego bank może wymagać od niego ustanowienia zabezpieczeń spłaty w postaci wykupienia ubezpieczenia. Kredytobiorca może zdecydować się także na zakup dobrowolnej polisy, która zabezpieczy interesy jego i jego bliskich w przypadku niemożności regulowania rat kredytu w terminie (np. z powodu utraty pracy czy pobytu w szpitalu).

Rata kredytu samochodowego — na co zwrócić uwagę?

Spłata kredytu samochodowego w Santander Consumer Banku może trwać od 6 do 96 miesięcy. Kwota raty zależy od wartości samochodu oraz kosztu samego finansowania. Wpływają na nią m.in.: oprocentowanie kredytu samochodowego, kwota prowizji banku czy koszt ubezpieczenia oraz liczba rat/okres spłaty/.

Oprocentowanie kredytu samochodowego

Oprocentowanie kredytu samochodowego w Santander Consumer Banku może być oparte o stała lub zmienną stopę procentową. Co to oznacza w praktyce i czym różnią się od siebie obie opcje? Każda rata kredytu składa się z dwóch elementów: marży banku, która stanowi wynagrodzenie kredytodawcy i stopy bazowej.

  • Jeśli sięgniesz po kredyt samochodowy ze zmienną stopą procentową, stopa bazowa będzie zależna od wartości stóp procentowych. Jeśli stopy procentowe wzrosną, wzrośnie także kwota raty. Jeśli spadną, rata będzie niższa.
  • Kredyt samochodowy ze stałą stopą procentową pozwala na zachowanie identycznej kwoty miesięcznej raty przez cały okres spłaty. W tym przypadku stopa bazowa jest bowiem stała i odporna na wahania stóp procentowych.

Ubezpieczenie kredytu: Zabezpiecz swoją inwestycję

Aby zabezpieczyć portfel przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń losowych, możesz sięgnąć po szyte na miarę produkty ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Bez względu na sposób finansowania, każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC. Jeśli zależy Ci na tym, aby zabezpieczyć swój portfel przed konsekwencjami zdarzeń losowych zasadne będzie także wykupienie dodatkowej ochrony w postaci polisy Autocasco (AC) Assistance i ubezpieczenia GAP.

  • W zależności od zakresu ochrony ubezpieczeniowej ubezpieczenie AC zapewni Ci wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu, szkody całkowitej, uszkodzenia auta na skutek wypadku, kolizji, działania osób trzecich czy czynników atmosferycznych (np. silnego gradu).
  • Ubezpieczenie Assistance będzie gwarancją wsparcia ubezpieczyciela w przypadku wypadku, kolizji, awarii pojazdu, unieruchomienia silnika lub... braku benzyny.
  • Jeśli Twoje auto będzie chronione ubezpieczeniem GAP, w razie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży ubezpieczyciel pokryje różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami a kwotą odszkodowania, jaką otrzymałeś w ramach polisy AC. Jego wykupienie okaże się bardzo zasadne zwłaszcza w przypadku aut o znacznej wartości.

Kto może wziąć kredyt na zakup auta?

Kredyt samochodowy online w SCB może dostać osoba:

  • pełnoletnia, posiadająca zdolność do czynności prawnych;
  • legitymująca się dokumentem tożsamości;
  • posiadająca wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminach wskazanych w harmonogramie spłat.

Wniosek o kredyt: Wymagane dokumenty

Aby otrzymać kredyt w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o kredytowy.
Na podstawie informacji podanych we wniosku kredytowym w ogólnodostępnych bazach (np. BIK-u czy BIG-ach) kredytodawca oceni Twoją zdolność kredytową i wyda decyzję.

Od wnioskowania o kredyt samochodowy do odebrania kluczyków do auta

Jak krok po kroku wziąć kredyt na nowe auto w Santander Consumer Banku?

Jak otrzymać kredyt samochodowy krok po kroku

1. Wybierz auto

Pierwszym krokiem jest wybór pojazdu w odpowiedniej cenie i spełniającego potrzeby Twoje oraz najbliższych.

2. Przygotuj dokumenty

Jeśli znalazłeś pojazd, który chcesz skredytować, przygotuj wymagane przez kredytodawcę dokumenty. Dobrze, byś w momencie wypełniania wniosku kredytowego, miał je wszystkie "pod ręką". Jeśli zarabiasz za granicą, prowadzisz działalność gospodarczą lub uzyskujesz dochody na podstawie umowy cywilnoprawnej, skontaktuj się z infolinią banku, aby ustalić, jakie zaświadczenia będą potrzebne.

3. Wypełnij wniosek o kredyt samochodowy

Aby złożyć wniosek o kredyt skontaktuj się z :

  • infolinią banku (71 773 29 06, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora)— doradca sporządzi wniosek oraz ustali sposób podpisania umowy
  • mobilnym doradcą klienta SCB ,który jest obecni w wielu salonach i komisach samochodowych.

4. Poczekaj na decyzję banku

Analityk przeanalizuje dokumenty i Bank po otrzymaniu wniosku wyda decyzję kredytową. W Santander Consumer Banku możesz otrzymać ją nawet w ciągu 30 minut od momentu wysłania wniosku. Jeśli decyzja będzie pozytywna pozostaje podpisanie umowy kredytowej. Następnie środki z kredytu zostaną przelane na konto wskazane w dokumencie sprzedaży.

5. Odbierz i zarejestruj samochód

Kolejnym krokiem po odebraniu pojazdu będzie przerejestrowanie i ustanowienie wymaganych przez bank zabezpieczeń.

6. Zadbaj o ustanowienie zabezpieczeń

Warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest ustanowienie wymaganych przez kredytodawcę zabezpieczeń spłaty. W przypadku kredytu samochodowego na nowe auto w Santander Consumer Banku są to:

  • przewłaszczenie pojazdu zgodnie z decyzją banku: częściowe lub pod warunkiem zawieszającym;
  • cesja praw z polisy AC.

Ważne: o wymaganym terminie i szczegółach związanych z ustanowieniem zabezpieczeń poinformuje Cię konsultant.

Podsumowanie: Świadomy wybór najlepszej drogi do nowego samochodu

Wzięcie kredytu samochodowego na auto o wartości kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych to poważna decyzja. Warto więc podjąć ją świadomie, rozpatrując wszystkie za i przeciw. Najlepszy kredyt samochodowy to taki, który daje Ci możliwość zakupu wymarzonego pojazdu za ratę bezpieczną dla Twojego budżetu.

np. Istotne są również : możliwość wyboru dnia płatności raty, możliwość otrzymania kredytu przy zagranicznych dochodach czy atrakcyjne programy moneyback.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy warto kupić nowe auto na kredyt?

Zaciągnięcie kredytu samochodowego na nowe auto daje możliwość zakupu pojazdu bez konieczności jednorazowego "wyjmowania z kieszeni" kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Dzięki rozłożeniu płatności na dogodne dla portfela raty usiądziesz za kierownicą wymarzonego pojazdu, nawet jeśli nie dysponujesz gotówką. koszt kredytu samochodowe będzie wyższy niż gdybyś sfinansował pojazd z oszczędności, pamiętaj, że możesz go spłacić wcześniej. Możesz także nadpłacać miesięczne raty, zmniejszając tym samym całkowity koszt kredytu.

Jak wygląda kredyt w salonie samochodowym?

Konsultanci Santander Consumer Banku są obecni w wielu salonach samochodowych. Jeśli w salonie samochodowym zainteresował Cię konkretny model auta, na miejscu możesz złożyć wniosek o kredyt samochodowy.

Jakie jest oprocentowanie kredytu na nowy samochód?

Oprocentowanie nominalne kredytu na nowy samochód jest zależne od wartości stóp procentowych. Nie może ono przekroczyć aktualnej wartości czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Szczegóły oferty poznasz w salonie lub na infolinii Banku pod nr 71 773 29 06

Ile trzeba zarabiać by móc kupić nowe auto?

Maksymalna kwota kredytu zależy od zdolności kredytowej klienta. Złóż wniosek o kredyt samochodowy i przekonaj się na jakie auto Cię stać. Zapraszamy pod nr tel 71 773 29 06 lub do doradcy w salonie.

Czy kredyt na samochód można spłacić wcześniej?

Tak. Kredyt można spłacić w dowolnym momencie trwania umowy kredytowej.

Jak kupić nowy samochód na kredyt?

Procedurę zakupu nowego samochodu na kredyt znajdziesz w akapicie Jak otrzymać kredyt samochodowy krok po kroku. Lub pod nr telefonu 71 773 29 06