Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15 | Obsługa umowy 71 731 95 00
Chcesz kredyt? 71 358 22 15
Deklaracja dostępności usług bankowości detalicznej
Robimy wszystko, żeby kontakt z naszym bankiem był prosty, wygodny i dostępny dla wszystkich – bez wyjątków.
W tym dokumencie opisujemy, jak dbamy o dostępność naszych usług. Znajdziesz tu informacje o tym, gdzie i w jaki sposób możesz korzystać z naszych produktów, jak przygotowujemy dokumenty i kanały obsługi oraz jak możesz zgłosić brak dostępności.
Deklarację przygotowaliśmy zgodnie z ustawą o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności z 26 kwietnia 2024 roku.
To nasze zobowiązanie – by bankowość była dostępna dla każdego.
Co mamy na myśli, gdy piszemy:
- „Ty” (np. Ciebie, Twój) – to klient, osoba, która jest zainteresowana naszymi usługami lub z nich korzysta.
- „My” (np. nas, nasz) – to Santander Consumer Bank S. A.
- oddział – to placówka Santander Consumer Banku S.A., która obsługuje klientów. Ich lista jest na naszej stronie internetowej,
- infolinia – to infolinia Santander Consumer Bank, dostępną pod numerem 71 73 19 500 (opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora)
- strona internetowa – to strona: www.santanderconsumer.pl
- Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności – to ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.
Stan dostępności
Nasze usługi tworzymy tak, żeby były dostępne i wygodne. Przy ich projektowaniu kierujemy się kryteriami dostępności. Są to: zrozumiałość, funkcjonalność, postrzegalność i kompatybilność.
1. Opis usługi
Z usług bankowości detalicznej możesz korzystać w trzech kanałach: cyfrowym (online), telefonicznym oraz stacjonarnym (oddział).
Szczegółowy opis oferowanych przez nasz usług znajdziesz na stronie www.santanderconsumer.pl.
2. Dostępność w kanałach kontaktu
Chcemy, aby każdy – niezależnie od umiejętności, sprzętu czy potrzeb – mógł swobodnie korzystać z naszych usług także online.
Dlatego stale pracujemy nad dostępnością cyfrową naszej strony internetowej, aplikacji mobilnej i bankowości elektronicznej. Tworzymy je zgodnie z wytycznymi dostępności, dbając o wygodę, czytelność i prosty język.
W tej części opisujemy, jak zapewniamy dostępność cyfrową w poszczególnych kanałach.
Chcemy, żeby korzystanie z naszych stron internetowych oraz dokumentów było wygodne i dostępne dla każdego – niezależnie od umiejętności czy ograniczeń.
- Używamy prostego i zrozumiałego języka – zarówno na stronach, jak i w dokumentach dotyczących naszych produktów.
- Umożliwiamy łatwe poruszanie się po stronach za pomocą samej klawiatury – także w wielu formularzach i podstronach, bez konieczności używania myszki.
- Do grafik i przycisków dodaliśmy opisy alternatywne, które wspierają korzystanie z czytników ekranu i innych technologii asystujących.
- Teksty mogą być powiększane bez utraty ich przejrzystości – zachowują odpowiedni kontrast, strukturę nagłówków i czytelność.
- Zadbaliśmy o czytelny układ treści, który nie zmienia się niespodziewanie i pozwala na spokojne wykonanie czynności – masz odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z informacjami.
- Nasze treści cyfrowe współpracują z technologiami wspomagającymi, takimi jak czytniki ekranu czy lupy ekranowe
- Kluczowe dokumenty, są cyfrowo dostępne – przygotowujemy je w formacie PDF, który można otworzyć i przeczytać przy użyciu popularnych narzędzi dostępności.
- Wyszukiwarka placówek na stronie www.santanderconsumer.pl/mapa-oddzialow została rozbudowana o filtry dostępnych udogodnień – dzięki temu łatwiej znaleźć miejsce dostosowane do Twoich potrzeb.
- Nasze strony działają poprawnie na różnych urządzeniach – komputerach, tabletach i smartfonach.
- Mają przejrzystą i intuicyjną strukturę, dzięki czemu łatwo znajdziesz potrzebne informacje.
Dostępność to proces, który stale doskonalimy.
Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona internetowa i dokumenty były coraz bardziej dostępne, zrozumiałe i wygodne w użyciu – dla wszystkich klientów.
Nasza aplikacja mobilna jest dostępna w sklepach Google Play i Apple App Store.
Stale ją rozwijamy, również w kierunku zwiększania dostępności cyfrowej. Dążymy do tego, by spełniała wymagania standardu WCAG 2.1 (poziom AA) i wspierała technologie asystujące.
Bankowość internetową udostępniamy wyłącznie klientom, którzy zawarli umowy przed wejściem w życie Ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności i jest przeznaczona wyłącznie do obsługi umów, które zostały zawarte przed 28 czerwca 2025 r.
Z wielu naszych usług możesz skorzystać przez telefon – bez wychodzenia z domu. Nasi doradcy, dostępni w godzinach pracy infolinii, są gotowi pomóc także osobom ze szczególnymi potrzebami.
- Nasi pracownicy są przeszkoleni w prowadzeniu rozmów dostosowanych do różnych potrzeb.
- Możesz poprosić o dokument w formie łatwiejszej do odczytania, np. z większą czcionką.
Wiele naszych usług możesz załatwić osobiście – w oddziale Santander Consumer Banku.
Oddziały różnią się pod względem dostosowania do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Dlatego na naszej stronie internetowej udostępniamy wyszukiwarkę oddziałów z dokładnymi oznaczeniami dostępności.
Przy opisie każdej placówki znajdziesz informacje o tym, w jakim zakresie jest ona dostosowana – np. czy są w niej udogodnienia dla osób poruszających się na wózku, pętla indukcyjna albo stanowisko o regulowanej wysokości.
- W wybranych placówkach dostępne są udogodnienia, takie jak pętle indukcyjne czy obniżone blaty – zawsze oznaczone w wyszukiwarce.
- Pracownicy oddziałów są przeszkoleni w obsłudze osób ze szczególnymi potrzebami.
- Na życzenie przygotujemy dokumenty w wersji bardziej dostępnej – z większą czcionką, w języku Braille’a lub w formacie audio.
3. Dokumenty i informacje
Zależy nam na tym, żeby wszystkie informacje były zrozumiałe i dostępne – niezależnie od sytuacji, w której się znajdujesz. Dlatego dbamy o to, aby dokumenty i komunikaty były przygotowane w prostym języku i dostępne w różnych formach.
- Dokumenty niespersonalizowane, takie jak regulaminy, wzory umów czy tabele opłat, tworzymy zgodnie z wymaganiami dostępności. Udostępniamy je w formacie PDF dostępnym cyfrowo.
- Na życzenie udostępniamy dokumenty w alternatywnych formatach, takich jak:
- większa czcionka,
- wersja audio,
- alfabet Braille’a.
- Informacje niezbędne do korzystania z naszych usług są przygotowane w przystępnym języku i – w większości przypadków – dostępne przez więcej niż jeden kanał sensoryczny.
Dokumenty znajdziesz na stronach:
4. Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Informacje niezbędne do korzystania z naszych usług są w większości napisane zrozumiałym językiem (zgodnie z oceną B2) i są w większości dostępne za pomocą więcej niż jednego kanału sensorycznego.
5. Przygotowanie deklaracji dostępności
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o analizę mapy dostępności usług bankowości detalicznej dostępnych w naszym banku.
- Data sporządzenia deklaracji: 24 czerwca 2025 r.
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 24 czerwca 2025 r.
6. Skargi na brak dostępności
Jeśli uważasz, że coś należy poprawić w zakresie dostępności cyfrowej, możesz to zgłosić w wybrany sposób:
- na piśmie:
- osobiście w naszym oddziale,
- na adres Santander Consumer Bank S.A., ul. Legnicka 48 B, 54-202 Wrocław,
- na adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych: AE:PL-30659-28569-RVCSR-31,
- ustnie:
- telefonicznie pod numerem telefonu 71 73 19500 (opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora),
- osobiście w naszym oddziale,
- elektronicznie przez:
- formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej www.santanderconsumer.pl/kontakt,
- wiadomość w aplikacji mobilnej
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej usługi.
Zgłaszając swoje żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail, adres korespondencyjny),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy. Wskaż wymagania dostępności, którego nie spełniają nasze usługi, wraz z żądaniem zapewnienia ich spełnienia.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 30 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 60 dni.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
To deklaracja dotycząca spełnienia wymagań dostępności usług bankowości detalicznej oferowanej przez Santander Consumer Bank z siedzibą we Wrocławiu, ul. Legnicka 48 B, 54–202 Wrocław zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:0000040562, o kapitale zakładowym wpłaconym w całości w wysokości 520.000.000,00 PLN, NIP: 527-20-46-102.