Bezpieczeństwo Bankowości Elektronicznej

Poznaj podstawowe zasady pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo Bankowości Elektronicznej

Pamiętaj, że Bank nigdy nie prosi Cię o
 

Podanie danych karty kredytowej takich jak PIN, kod CVV lub ujawnienie hasła do logowania

  

Instalację dodatkowego oprogramowania pochodzącego z nieznanych źródeł, w szczególności jeżeli link został przekazany w treści wiadomości lub sms

Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych!

 

Sprawdź czy Twoje nawyki zwiększają bezpieczeństwo bankowości elektronicznej

 • Używaj wyłącznie zaufanego urządzenia (komputera, tabletu, smartfonu, telefonu, do którego masz dostęp tylko Ty lub osoby przez Ciebie zaufane), nie wprowadzaj danych logowania na komputerach w miejscach publicznych takich jak kafejki internetowe.
 • Używaj wyłącznie zaufanych sieci i dostawców Internetu, unikaj niezabezpieczonych sieci WIFI oraz tzw. Hotspotów w trakcie połączenia z serwisami bankowości elektronicznej.
 • Wprowadź adres serwisu do przeglądarki , internetowej bezpośrednio (manualnie), nie używaj skrótów, listy ulubionych, wyszukiwarek ani linków z komunikatorów, stron społecznościowych czy wiadomości e-mail.
 • Po załadowaniu strony sprawdź czy w pasku adresowym przeglądarki adres strony zaczyna się od https://
 • Sprawdź czy adres strony nie zaczyna się od ssl-, ssl_ oraz czy nie popełniłeś błędu w nazwie strony, poprawne adresy to: online.santanderconsumer.pl.
 • Zweryfikuj czy w oknie przeglądarki przy adresie strony znajduje się kłódka oznaczająca połączenie szyfrowane, obok kłódki powinna znajdować się nazwa banku - Santander Consumer Bank S.A. [PL]) na zielonym tle.
 • Zweryfikuj czy po kliknięciu na kłódkę (i wyświetleniu szczegółów certyfikatu) pojawia się informacja o certyfikacie wystawionym dla online.santanderconsumer.pl.

Widok poprawnie wyświetlanego certyfikatu w najpopularniejszych przeglądarkach

Google Chrome

 

Mozilla Firefox

 

 

Internet Explorer

 

Opera

W przypadku nieprawidłowej nazwy strony, błędnego lub niezaufanego certyfikatu, oraz w przypadku niezgodności danych lub jakichkolwiek nieprawidłowości nie loguj się do systemu. Powiadom Bank telefonicznie pod numerem 195 00**.

Chroń swoje dane logowania:
login/identyfikator i hasło

 • Nie zezwalaj na zapamiętanie haseł przez przeglądarkę internetową
 • Nie udostępniaj ich nikomu, nie przechowuj w miejscach łatwo dostępnych
 • Jeśli musisz zapisać hasło, zamiast tego zapisz informację, która pozwoli Ci je odtworzyć
 • Zmieniaj hasło nie rzadziej niż 90 dni (trzy miesiące)
 • Upewnij się, że gdy logujesz się do systemu nikt postronny nie jest w stanie podejrzeć wprowadzanych danych
 • Po zalogowaniu do serwisu zweryfikuj datę ostatniego logowania, czy na pewno to Ty się logowałeś
 • Pamiętaj, aby po zakończeniu korzystania z serwisu wylogować się bezpiecznie zanim zamkniesz okno przeglądarki

 

 
Pamiętaj, że Santander Consumer Bank S.A. nigdy nie wysyła do swoich Klientów e-maili nakłaniających do ujawnienia danych poufnych (hasła, PINy, dane osobowe), bądź też nakłaniających do zmiany hasła, za pomocą linków podanych w e-mailu. Sprawdź aktualne dane kontaktowe naszej infolinii.

Polityka haseł

 • Minimum 10 znaków a maksymalnie 20 znaków
 • Minimum 1 mała litera (litery polskiego alfabetu bez liter diakrytycznych q, v, x)
 • Minimum 1 wielka litera (litery polskiego alfabetu bez liter diakrytycznych oraz Q, V, X)
 • Zmieniaj hasło nie rzadziej niż 90 dni (trzy miesiące)
 • Minimum 1 cyfra LUB minimum 1 znak specjalny z zakresu : „!”, „@”, „#”, „$”, „^”, „&”, „*”, „?”, „(”, „)”, „[”, „]”, „<”, „>”, „/”, „;”, „:”, „|”, „{”, „}”, „+”, „-”, „.”, „,”,„%”, „_”, „=”, „`”, „’”, „”, „””
 • Hasło nie może zawierać ciągu liczbowego opierającego się o trzy kolejne cyfry np. 123, 456
 • Hasło nie może zawierać ciągu trzech identycznych znaków, np. 111, 444, aaa
 • Hasło jest różne od 10 poprzednich haseł
 • Hasło nie może zawierać obecnego lub historycznego aliasu

 

1

Zainstaluj oprogramowanie chroniące Cię przed złośliwym oprogramowaniem (malware) takim jak: wirusy, robaki internetowe, konie trojańskie, oprogramowanie szpiegujące (spyware), niepożądane wiadomości, najczęściej z przekazem reklamowym (spam) i inne. Przed zalogowaniem się do serwisu Banku zweryfikuj czy ochrona przeciwko złośliwemu oprogramowaniu jest aktywna , czy sygnatury niepożądanego oprogramowania są aktualne (nie starsze niż jeden dzień) i czy ostatnio przeprowadzone skanowanie systemu przez oprogramowanie ochronne usunęło wszystkie zagrożenia. Regularnie skanuj urządzenie systemem ochrony przeciwko złośliwemu oprogramowaniu.

2

Zainstaluj osobistą zaporę ogniową (ang. personal firewall) oraz upewnij się, że jest poprawnie skonfigurowana i aktywna. Jeśli masz taką możliwość używaj systemu wykrywającego i przeciwdziałającego włamaniom (IDS/IPS).

3

Na bieżąco aktualizuj swój system operacyjny i oprogramowanie (w szczególności oprogramowanie), z którego korzystasz łącząc się do Internetu jak przeglądarka internetowa, program pocztowy, komunikatory typu GaduGadu a także pakiety biurowe, oprogramowanie zabezpieczające, itp.).

4

Korzystaj tylko z legalnego oprogramowania.

5

Nie pobieraj plików niewiadomego pochodzenia z Internetu (np. muzyka, filmy, oprogramowanie).

6

Nie otwieraj załączników poczty niewiadomego pochodzenia oraz linków (adresów), które mogą być umieszczone zarówno w treści takiej wiadomości jak również w jej załącznikach.

7

Zachowaj zawsze wzmożoną ostrożność przy pobranych plikach z Internetu, przeskanuj je systemem chroniącym przed złośliwym oprogramowaniem.

8

Nie otwieraj załączników ani linków do innych stron przesyłanych przez komunikatory (np. GaduGadu), oraz serwisy społecznościowe (Facebook, G+, Twitter, i inne).

9

Unikaj instalacji nieznanych rozszerzeń (w tym gier) w przeglądarce internetowej. Jeśli to możliwe używaj trybu prywatnego przeglądarki podczas logowania do serwisów Banku.

10

Nie ignoruj ostrzeżeń i komunikatów wysyłanych przez przeglądarkę WWW, które mogą pojawiać się podczas przeglądania stron WWW.

11

Chroń dostęp do urządzenia, na którym uzyskujesz dostęp do serwisów Banku hasłem, które często zmieniasz (nie rzadziej niż 90 dni).

12

Pamiętaj, że tablety, smartfony i telefony komórkowe wyposażone w przeglądarki internetowe są podatne na działania przestępców, chroń je systemami ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

13

Jeśli używasz łączności bezprzewodowej (WiFi) skonfiguruj router udostępniający to połączenie, zaktualizuj oprogramowanie systemowe routera, zmień domyślne hasło administratora, ustaw szyfrowanie połączenia, używaj silnych haseł.

Komunikaty bezpieczeństwa

 • Przestępca podszywający się pod znajomego z Facebooka prosi o wykonanie przelewu kilku złotych, ponieważ musie pilnie za coś zapłacić.
 • Jako metoda płatności sugerowana jest jedna z usług szybkich płatności.
 • Ofiara otrzymuje w trakcie korespondencji link do fałszywej strony, przy pomocy której ma dokonać płatności.
 • Jednocześnie jest wstępnie informowana o tym, iż kod SMS na potrzeby potwierdzenia płatności może przyjść z kilkuminutowym opóźnieniem.

Zobacz więcej

Blokada konta

Dostęp Bankowości Internetowej online.santanderconsumer.pl blokowany jest po pięciu nieudanych logowaniach.

Jeżeli logujesz się numerem umowy o kartę kredytową

(dotyczy klientów, którzy zawarli Umowę o Przyznanie Limitu Kredytowego i Wydanie Karty przed dniem 21.07.2017 bez Umowy o Świadczenie Usług Bankowości Elektronicznej) dostęp odblokujesz za pomocą:

 • hasła jednorazowego z listy, jaką otrzymałeś podczas podpisywania umowy
 • jeśli wszystkie hasła z listy zostały już wykorzystane, możesz otrzymać nową listę haseł w placówce Banku.

Jeżeli logujesz się numerem ICN

(dotyczy klientów, którzy zawarli Umowę o Świadczenie Usług Bankowości Elektronicznej lub Umowę o Przyznanie Limitu Kredytowego i Wydanie Karty po dniu 21.07.2017) dostęp odblokujesz za pomocą:

 • strony logowania klikając w link „Problem z logowaniem?”
 • jednorazowego hasła SMS, które zostanie wysłane przez Santander Consumer Bank na Twój numer telefonu komórkowego.

Jeśli podejrzewasz lub stwierdzisz jakiekolwiek nieprawidłowości, natychmiast przerwij proces logowana lub korzystania z serwisu i skontaktuj się z Bankiem telefonicznie pod numerem 195 00**.