195 00**

Biogram sportowy

Justyna Kowalczyk przyszła na świat 19 stycznia 1983 roku w Limanowej. Swoich sił na nartach biegowych spróbowała dopiero pod koniec szkoły podstawowej, ale nie przeszkodziło jej to by stać się najlepszą zawodniczką w historii tej dyscypliny w Polsce i jedną z najlepszych na świecie.

Od 17 lat trenuje pod okiem Aleksandra Wierietielnego, który jest twórcą wszystkich jej sukcesów. 9 grudnia 2001 zadebiutowała w Pucharze Świata, a 10 dni później zdobyła swoje pierwsze punkty w tym cyklu. W 2007 roku w estońskiej Otepaeae pierwszy raz stanęła na najwyższym stopniu podium.

Jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii zimowych igrzysk olimpijskich i trzecim w ogóle po Irenie Szewińskiej i Robercie Korzeniowskim. Podwójna mistrzyni olimpijska - na 30 km stylem klasycznym z Vancouver 2010, 10 km stylem klasycznym w Soczi w 2014. Ma także w dorobku trzy inne medale olimpijskie srebrny i brązowy z Vancouver i brązowy z Turynu 2006.

Zdobyła też osiem medali w czempionacie globu, w tym dwa złote w 2009 roku w Libercu w biegu na 30 km stylem dowolnym i biegu łączonym. Czterokrotnie zdobywała Kryształową Kulę, czterokrotnie była też najlepsza w prestiżowym cyklu Tour de Ski. Na swoim koncie ma 30 zwycięskich biegów w Pucharze Świata.

Aż pięciokrotnie (2009 - 2013) wygrywała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski. Uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku, a rok później Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jest sportowcem wykształconym. Po uzyskaniu tytułu magistra na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach kontynuowała naukę na studiach doktoranckich na AWF w Krakowie. 24 września 2014 obroniła pracę doktorską pt. „Struktura i wielkość obciążeń treningowych biegaczek narciarskich na tle ewolucji techniki biegu oraz zróżnicowanych poziomów sportowych".

Do góry
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce - więcej informacji