Infolinia: 195 00**

Biogram sportowy

Justyna Kowalczyk przyszła na świat 19 stycznia 1983 roku w Limanowej. Swoich sił na nartach biegowych spróbowała dopiero pod koniec szkoły podstawowej, ale nie przeszkodziło jej to by stać się najlepszą zawodniczką w historii tej dyscypliny w Polsce i jedną z najlepszych na świecie.

Od 17 lat trenuje pod okiem Aleksandra Wierietielnego, który jest twórcą wszystkich jej sukcesów. 9 grudnia 2001 zadebiutowała w Pucharze Świata, a 10 dni później zdobyła swoje pierwsze punkty w tym cyklu. W 2007 roku w estońskiej Otepaeae pierwszy raz stanęła na najwyższym stopniu podium.

Jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii zimowych igrzysk olimpijskich i trzecim w ogóle po Irenie Szewińskiej i Robercie Korzeniowskim. Podwójna mistrzyni olimpijska - na 30 km stylem klasycznym z Vancouver 2010, 10 km stylem klasycznym w Soczi w 2014. Ma także w dorobku trzy inne medale olimpijskie srebrny i brązowy z Vancouver i brązowy z Turynu 2006.

Zdobyła też osiem medali w czempionacie globu, w tym dwa złote w 2009 roku w Libercu w biegu na 30 km stylem dowolnym i biegu łączonym. Czterokrotnie zdobywała Kryształową Kulę, czterokrotnie była też najlepsza w prestiżowym cyklu Tour de Ski. Na swoim koncie ma 30 zwycięskich biegów w Pucharze Świata.

Aż pięciokrotnie (2009 - 2013) wygrywała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski. Uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku, a rok później Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jest sportowcem wykształconym. Po uzyskaniu tytułu magistra na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach kontynuowała naukę na studiach doktoranckich na AWF w Krakowie. 24 września 2014 obroniła pracę doktorską pt. „Struktura i wielkość obciążeń treningowych biegaczek narciarskich na tle ewolucji techniki biegu oraz zróżnicowanych poziomów sportowych".

Od kwietnia 2018 roku, Justyna Kowalczyk rozpoczęła nowy etap swojej kariery zawodowej. Jako asystentka trenera Aleksandra Wieretelnego będzie wspierać w osiąganiu sukcesów narodową reprezentację kobiet w biegach narciarskich. Jednocześnie będzie nadal startowała w maratonach narciarskich cyklu Visma Ski Classic i nie wyklucza wsparcia koleżanek z reprezentacji w biegu sztafetowym w czasie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2019 roku.

Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce - więcej informacji