#JasnoOFinansach

Pomożemy Ci odnaleźć się w świecie finansów!

#JasnoOFinansach

Czy żeby zrozumieć świat finansów trzeba być ekonomistą?

Produkcja, dystrybucja, konsumpcja – nawet podstawowe pojęcia ekonomiczne mogą wydawać nam się skomplikowane, bo jaki one właściwie mają związek z naszymi portfelami? Przecież nikt z nas nie używa ich rozmawiając o pieniądzach, a już sama rozmowa o finansach nie należy do najłatwiejszych.

Z pomocą w zrozumieniu złożonego świata finansów przychodzimy my – eksperci z Santander Consumer Banku - i … starożytni Grecy. To właśnie oni nazywali ekonomią efektywne zasady funkcjonowania gospodarstwa domowego, czyli to co tak naprawdę na co dzień dotyczy każdego z nas. Żeby świadomie zarządzać domowymi budżetami i codziennymi wydatkami nie trzeba być ekonomistą, bankierem czy finansistą, dlatego my chcemy o finansach rozmawiać w sposób zrozumiały i przystępny, bo pieniądze są przecież nieodłącznym elementem życia naszych klientów i nas samych.

Świadomy klient wie, że jemu i jego pieniądzom należy się szacunek, dlatego my - eksperci i doradcy - chcemy podzielić się narzędziami, które pomogą w zdobywaniu praktycznej wiedzy finansowej, by planowanie domowego budżetu, umowy, tabelki, terminy i skomplikowane pojęcia stały się… prostsze. Skomplikowane mechanizmy i ekonomiczne nurty zostawmy branżowym ekspertom i skupmy się na praktycznej wiedzy, która pomoże nam zrozumieć jak rozsądnie i świadomie zarządzać pieniędzmi na co dzień, bo poczucie, że rozumiemy świat finansów da nam spokój, komfort i bezpieczeństwo.

Pomożemy Ci odnaleźć się w świecie finansów!

To zrozumiałe, że źródłem wiedzy finansowej są najczęściej nasze życiowe doświadczenia, warto jednak sięgać również po materiały przygotowane przez ekspertów, który rozwieją nasze wątpliwości i w przystępny sposób przybliżą tematy, które nie są dla nas zrozumiałe. Bo wiedzy finansowej nie należy się obawiać – trzeba ją zdobywać! Po co? To proste! Dzięki niej mamy lepszą kontrolę nad wydatkami, jesteśmy w stanie przewidzieć nasze potrzeby i rozsądnie zaplanować budżet, by nie tylko spłacać zobowiązania w terminie, ale też oszczędzać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz webinary, które poprowadzili rynkowi eksperci i koniecznie pobierz e-book – kompendium przydatnych informacji.

Z naszego e-booka #JasnoOFinansach dowiesz się:

 • jak kontrolować i planować wydatki, mądrze korzystać z kredytów i oszczędzać dzięki podejściu zero-waste
 • jak nauczyć swoje dziecko przedsiębiorczości i umiejętności zarządzania finansami w mniejszej skali
 • jak zadbać o dodatkowe środki finansowe na emeryturze i swoje bezpieczeństwo – także na zakupach

  Kliknij i pobierz e-book!

Raport #PolakówWiedzaWłasna

Sprawdziliśmy czy pandemia zmieniła podejście Polaków do świadomości finansowej

W naszym najnowszym badaniu do raportu #PolakówWiedzaWłasna: Czy pandemia zmieniła podejście Polaków do świadomości finansowej, sprawdziliśmy jak pandemia wpłynęła na nasze domowe budżety i planowanie wydatków, ale również co Polacy wiedzą o podstawowych mechanizmach gospodarczych i czy rozmawiają z dziećmi o pieniądzach. Wnioski z badania pozwoliły nam nie tylko stworzyć raport, w którym szczegółowo omawiamy podjęte tematy, ale też określić jakie treści powinny znaleźć się w e-booku, żeby każdy mógł czerpać z niego wiedzę, której najbardziej potrzebuje.

 

Pobierz raport i sprawdź, co Polacy wiedzą o świecie finansów

Strefa dla dzieci i rodziców

Zrozumieć świat finansów

Czy pieniądze interesują najmłodszych? Oczywiście! I choć to, czy dzieci będą zaangażowane w to jak prowadzimy domowy budżet, zależy tylko od dorosłych, to otoczenie finansowe dotyczy również ich. Najmłodsi każdego dnia słyszą nasze rozmowy o wydatkach, towarzyszą nam na zakupach, a wiele z nich ma swoje oszczędności albo dostaje mniejsze lub większe kieszonkowe czy pieniądze na święta i urodziny.

Czy dzieci powinny wiedzieć więcej o finansach? Z pewnością! Świadome dzieci staną się kiedyś świadomymi dorosłymi, którzy doskonale poradzą sobie z odnalezieniem się w otaczającym ich świecie. Najmłodsi też przecież zarządzają swoimi budżetami, mają swoje potrzeby i zachcianki, dlatego warto otwarcie rozmawiać z nimi o wydatkach.

Jak podjąć temat, skoro nawet nam dorosłym czasem trudno jest rozmawiać o finansach?  Warto skorzystać z pomocy ekspertów i wesprzeć się materiałami dostosowanymi do wieku dziecka. Jesteśmy przekonani, że dorośli też na tym skorzystają!

Wraz z ekspertami - Angeliką M. Talagą i Łukaszem Grygielem przygotowaliśmy webinary w formie nagrań video – dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, ale też dla rodziców. Znajdziecie je klikając w linki poniżej i na naszym kanale YouTube.

Łukasz Grygiel, autor bloga StoMonet.pl o edukacji finansowej dzieci i młodzieży, który wcześniej przez ponad dekadę pracował w bankowości, opowie dzieciom o tym skąd się biorą pieniądze i jak zrozumieć podstawowe pojęcia bankowe, a dorosłym o tym, jak dzielić się z najmłodszymi wiedzą o finansach.

Webinary dla dzieci

 • Skąd biorą się pieniądze? ZOBACZ
 • Poznaj bankowe pojęcia ZOBACZ

Webinar dla rodziców

 • Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach? ZOBACZ

Angelika M. Talaga -  neuropedagożka, trenerka rodziców i popularyzatorka nauki, która jako założycielka i trenerka w firmie Godmother.pl zajmuje się rozwojem osobistym i intelektualnym dzieci oraz edukacją rodziców opowie najmłodszym o strategii oszczędzania, zarządzaniu budżetem a także kreowaniu i pomnażaniu pieniędzy.

Webinary dla dzieci

 • Budżet. Jak planować i dlaczego warto to robić? ZOBACZ
 • Instytucje finansowe. Jakie mamy instytucje i za co odpowiadają? ZOBACZ
 • Oszczędzanie. Jak oszczędzać i dlaczego warto to robić? ZOBACZ

 

Domowy budżet

Planuj i zadbaj o swoje wydatki

Nie ma jednego skutecznego sposobu na zarządzanie budżetem domowym, ale jedno jest pewne – każdy plan jest lepszy niż żaden. Wydatki można kontrolować, tak jak nam wygodnie – wspierając się aplikacjami, tworząc tabele w Excelu, a nawet zapisując wszystko w zwykłym notesie. Ważne, żeby robić to regularnie i skrupulatnie – nie pomijając żadnych wydatków. Od czego zacząć, żeby planować z głową i szybko zauważyć pozytywne rezultaty w swoim portfelu? Najlepiej od naszego e-book’a!

Jeśli chcesz świadomie zarządzać swoimi finansami, nie wiesz dlaczego czasem w Twoim budżecie brakuje pieniędzy na niespodziewane wydatki albo masz w planach poważne decyzje finansowe, dowiedz się, jak zadbać o swoje pieniądze.

Sprawdź, jak kontrolować budżet, uniknąć długów i oszczędzać w duchu zero-waste

 • Jak kontrolować budżet i oszczędzać?
 • Co warto wiedzieć przed wzięciem kredytu?
 • Jak uniknąć długów?
 • Jak radzić sobie w razie problemów finansowych?

  Kliknij i pobierz e-book!

Finanse na emeryturze

Kiedy przychodzi czas, by pożegnać pracę zawodową i skupić się na nowych wyzwaniach, bez wątpienia zmienia się nasze podejście do pieniędzy. Odkrywamy nowe możliwości, ale też musimy baczniej przyglądać się swojemu budżetowi. Przychody stają się bowiem w miarę stałe, a wydatki – zmienne. Warto też pamiętać, że kiedy stajemy się bardziej aktywni w sieci, możemy natknąć się tam na różne niebezpieczeństwa. Jak sobie z tym poradzić? Zapraszamy do lektury trzeciego rozdziału naszego e-booka!

W naszym e-booku radzimy:

 • Jak być bezpiecznym w sieci i nie dać się nabrać oszustom?
 • Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej i robić zakupy w sieci?
 • Jak zadbać o swoje prawa na zakupach?
 • Jak zadbać o dodatkowe pieniądze na emeryturze?

  Kliknij i pobierz e-book!

 

Zapraszamy również do obejrzenia nagrania wideo, w którym ekspert finansowy – Krzysztof Maszota – dzieli się praktyczną wiedzą o polskim systemie emerytalnym, procesie inflacji i sposobach na zarządzanie domowym budżetem.

Zobacz webinar z Krzysztofem Maszotą, ekonomistą, który od 12 lat związany z branżą finansową i dowiedz się jak zadbać o swoje finanse na emeryturze.

Finanse na emeryturze | ZOBACZ