Bieg po Oddech

5. wirtualny Bieg po Oddech (relacja)

8 września zakończyliśmy kolejny, 5. wirtualny Bieg po Oddech. Projekt jest ogólnopolską, wyjątkową inicjatywą, która wspiera osoby chore na mukowiscydozę. Tegoroczna edycja była szczególna, ponieważ ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, odbyła się wirtualnie. Jak to możliwe?  Każdy uczestnik biegł indywidualnie, w dowolnym terminie, przesyłając później swoje wyniki na stronę Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą – organizatora biegu.

5. wirtualny Bieg po Oddech

W tej edycji zgromadziliśmy rekordową liczbę zawodników – 1436 biegaczy! Na wirtualną metę, „przybiegło” (według przesyłanych potwierdzeń przebytych tras)  877 zawodników, z czego aż 115 to zawodnicy drużyny Santander Consumer Banku i Santander Consumer Multirent. W biegu wzięli również udział Przemysław Kończal - Prezes Zarządu oraz Rafał Krawiec – Członek Zarządu Santander Consumer Banku – banku od kredytów, który kolejny raz jest Sponsorem Głównym projektu. Dochód uzyskany z tegorocznej edycji zostanie przeznaczony na wsparcie chorych na mukowiscydozę po przeszczepieniu płuc.

Uczestnicy Biegu po Oddech z drużyny Santander Consumer Banku i Santander Consumer Multirent

Bieg Po Oddech to projekt, który zrzesza osoby chcące pomóc i wesprzeć chorych. Na trasach pojawili się aktorzy, artyści znani z pierwszych stron gazet, rodziny i przyjaciele, wszyscy Ci, którzy szczerze angażują się w inicjatywę. Jesteśmy równi i walczymy o jeden cel – nie tylko w kwestii zbiórki funduszy, ale i zwiększenia świadomości społeczeństwa w kontekście problematyki związanej z mukowiscydozą.

Podsumowanie i finał 5. Biegu po Oddech odbył się 8 września 2020 w Zakopanem, w dniu Światowego Dnia Mukowiscydozy. Tego dnia zakończyliśmy również wirtualną rywalizację, podczas nagrania live z Parku Miejskiego - podczas wydarzenia pojawili się również Ambasadorzy projektu, m. in.: Justyna Kowalczyk–Tekieli - wieloletnia Ambasadorka projektu, Kacper Tekieli - alpinista i instruktor wspinaczki sportowej oraz Leszek Behounek - dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zakopanem. 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i wspaniałym zawodnikom za Wasze wielkie wsparcie. Cieszymy się, że ta inicjatywa spotyka się z coraz większym zainteresowaniem i chęcią udziału rosnącej rzeszy biegaczy – i tych zawodowych, i amatorskich. Każdy z Was dokłada cegiełkę do tego projektu. Wyzwania, które każdy z uczestników postawił przed sobą są godne naśladowania, a piękna idea sportu i zdrowej rywalizacji jest tego najlepszym przykładem.

 

5. wirtualny Bieg po Oddech

Santander Consumer Bank – bank od kredytów już od 5 lat angażuje się w Bieg po Oddech – wydarzenie wspierające chorych na mukowiscydozę. Ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, 5. edycja biegu po raz pierwszy odbędzie się wirtualnie. Zgłoszenia trwają do 3 września

Santander Consumer Bank – bank od kredytów po raz kolejny został głównym sponsorem Biegu po Oddech, wydarzenia organizowanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Jego celem jest zebranie środków na bezpośrednie wsparcie podopiecznych stowarzyszenia i zakup sprzętu mającego na celu m.in. ograniczenie ryzyka zarażenia koronawirusem. Poza osobami wspierającymi ideę biegu, w wyzwaniu co roku biorą udział również zawodnicy dotknięci mukowiscydozą.

- Ze względu na obecną sytuacją epidemiologiczną, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników biegu, tegoroczna edycja odbędzie się nie w Zakopanem, jak zazwyczaj, ale wirtualnie. Dzięki temu zawodnicy mogą sami zdecydować gdzie i kiedy pokonają 5 km na rzecz chorych na mukowiscydozę. Trasę przejść można także z pomocą kijów do nordic walking czy w dowolny sposób – np. podczas wędrówki czy spaceru. Akcja charytatywna rozpocznie się 16 sierpnia i potrwa do 5 września 2020 r.

 – To dla mnie powód do dumy, że już piąty raz z rzędu możemy, tym razem wirtualnie i znacznie liczniej, pobiec w Biegu po Oddech – mówi Rafał Krawiec, członek zarządu Santander Consumer Banku. – Wszyscy pokonując te 5 km mamy jeden cel: dzięki naszemu zaangażowaniu chcemy pomóc Polakom w zrozumieniu, z jakimi wyzwaniami każdego dnia zmagają się chorzy na mukowiscydozę.

Jak wziąć udział w biegu?

W celu zgłoszenia swojego uczestnictwa wystarczy wejść na stronę: www.bieg.oddychaj.pl i wybrać jeden z pakietów startowych, w skład ktorego wchodzi medal okolicznościowy oraz opcjonalnie profesjonalna koszulka dla biegaczy. Każdy zakupiony pakiet to cegiełka, która przekłada się na pomoc podopiecznym Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Wszystkim, którzy zarejestrują się do 10 lipca pamiątkowe zestawy zostaną wysłane jeszcze przed biegiem. Pozostali otrzymają zakupione pakiety startowe już po zakończeniu wydarzenia.

Aby przesłać swój wynik należy wypełnić dedykowany formularz na stronie biegu najpóźniej do 5 września. Zgłoszenie musi zawierać zdjęcie lub zrzut ekranu z aplikacji, gdzie będzie widoczny pokonany dystans, czas i trasa, po której poruszał się biegacz. Finał wydarzenia odbędzie się 8 września, w Światowy Dzień Mukowiscydozy w formie transmisji online.

Wsparcie Santander Consumer Banku dla Biegu po Oddech odbywa się w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku, która od kilku lat promuje zdrowy styl życia wśród Polaków i przez aktywność fizyczną zwraca uwagę na ważne społecznie kwestie.

4. Bieg po Oddech (relacja)

W niedzielę, 1 września 2019 r. ulicami Zakopanego przebiegło ponad 700 uczestników czwartego Biegu po Oddech, w tym aż 49 osób chorujących na mukowiscydozę. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, a głównym sponsorem biegu jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów

W niedzielne przedpołudnie Bieg po Oddech przyciągnął do Zakopanego wyjątkowych zawodników z całego kraju. Już czwarty rok z rzędu osoby chorujące na mukowiscydozą oraz wszyscy, którzy chcieli wesprzeć ideę biegu, wspólnie stanęli na starcie. Najmłodsza uczestniczka miała niecałe dwa lata, najstarszy – 74.

Trasa biegu prowadząca ulicami Zakopanego miała długość 5 km. O godz. 10:00 tłum uczestników w zielonych koszulkach wystartował w Parku Miejskim. Wśród zawodników znalazła się jak co roku Justyna Kowalczyk – ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Wielokrotna medalistka mistrzostw olimpijskich zwycięzyła w klasyfikacji kobiet z wynikiem – 18:35:94. Wród mężczyzn najlepszy okazał się Szymon Belgrau – pobiegł w czasie 15:43:37

 – Kilka lat temu po raz pierwszy zetknęłam się z historiami podopiecznych Towarzystwa. Od tego czasu nie odpuszczam sobie żadnej edycji biegu i zawsze biegnę w nim na maksa – mówiła na mecie Justyna Kowalczyk.

Głównym celem Biegu po Oddech jest zebranie jak największej sumy pozwalającej na zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego oraz leków dla podopiecznych Polskiego Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą oraz zwiększanie świadomosci społecznej na temat tej choroby.   

– Podpieczni Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą to prawdziwi bohaterowie i chcemy okazać im nasze wsparcie. Mamy nadzieję, że z roku na rok grupa biegnących po oddech będzie się powiększać. Razem naprawdę możemy im pomóc – mówi Dariusz Józefiak, dyrektor Departmentu Marketingu i Reklamy Santander Consumer Banku, głównego sponsora biegu. Podczas biegu pracownicy jednego z liderów rynku consumer finance w Polsce przekazali także dodatkowe 5 000 złotych, które było efektem aktywnego udziału w badaniu komunikacji.

– Wiele osób nie ma wiedzy o tej chorobie i terapii, jakiej wymaga. Mimo, że mukowiscydozy nie można wyleczyć, codzienna rehabilitacja, fizjoterapia oraz odpowiednie środki spowalniają jej postępowanie. Koszty opieki nad chorym są niestety bardzo wysokie, a poziom refundacji leków wciąż niewystarczający. Właśnie dlatego tak bardzo zależy nam na pomocy osobom zmagającym się z tą chorobą – tłumaczy Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Mukowiscydoza to jedna z najczęściej występujących u ludzi chorób genetycznych. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią blisko 2400 osób. Charakteryzuje się zaburzeniem pracy narządów posiadających gruczoły wydzielania zewnętrznego, co najczęściej prowadzi do niewydolności płuc oraz układu pokarmowego. Odpowiednie zabiegi i leki pozwalają chorym na dłuższe i bardziej komfortowe życie.

Więcej informacji na temat Biegu po Oddech znajduje się na stronie bieg.ptwm.org.pl i na blogu Santander Consumer Banku.

O działaniach PTWM przeczytasz tutaj

 

„POMAGAJĄC, DAJESZ NADZIEJĘ, ŻE MUKOWISCYDOZA TO NIE WYROK”