Bieg po Oddech

1 września 2019 r. wspólnie pobiegliśmy w Zakopanem na IV edycji „Biegu po Oddech” !

5 edycja Biegu po Oddech

Już niedługo więcej informacji o V edycji Biegu po Oddech, który w tym roku odbędzie się pod koniec sierpnia. 

W niedzielę, 1 września ulicami Zakopanego przebiegło ponad 700 uczestników czwartego Biegu po Oddech, w tym aż 49 osób chorujących na mukowiscydozę. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, a głównym sponsorem biegu jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów

W niedzielne przedpołudnie Bieg po Oddech przyciągnął do Zakopanego wyjątkowych zawodników z całego kraju. Już czwarty rok z rzędu osoby chorujące na mukowiscydozą oraz wszyscy, którzy chcieli wesprzeć ideę biegu, wspólnie stanęli na starcie. Najmłodsza uczestniczka miała niecałe dwa lata, najstarszy – 74.

Trasa biegu prowadząca ulicami Zakopanego miała długość 5 km. O godz. 10:00 tłum uczestników w zielonych koszulkach wystartował w Parku Miejskim. Wśród zawodników znalazła się jak co roku Justyna Kowalczyk – ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Wielokrotna medalistka mistrzostw olimpijskich zwycięzyła w klasyfikacji kobiet z wynikiem – 18:35:94. Wród mężczyzn najlepszy okazał się Szymon Belgrau – pobiegł w czasie 15:43:37

 – Kilka lat temu po raz pierwszy zetknęłam się z historiami podopiecznych Towarzystwa. Od tego czasu nie odpuszczam sobie żadnej edycji biegu i zawsze biegnę w nim na maksa – mówiła na mecie Justyna Kowalczyk.

Głównym celem Biegu po Oddech jest zebranie jak największej sumy pozwalającej na zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego oraz leków dla podopiecznych Polskiego Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą oraz zwiększanie świadomosci społecznej na temat tej choroby.   

Podpieczni Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą to prawdziwi bohaterowie i chcemy okazać im nasze wsparcie. Mamy nadzieję, że z roku na rok grupa biegnących po oddech będzie się powiększać. Razem naprawdę możemy im pomóc – mówi Dariusz Józefiak, dyrektor Departmentu Marketingu i Reklamy Santander Consumer Banku, głównego sponsora biegu. Podczas biegu pracownicy jednego z liderów rynku consumer finance w Polsce przekazali także dodatkowe 5 000 złotych, które było efektem aktywnego udziału w badaniu komunikacji.

Wiele osób nie ma wiedzy o tej chorobie i terapii, jakiej wymaga. Mimo, że mukowiscydozy nie można wyleczyć, codzienna rehabilitacja, fizjoterapia oraz odpowiednie środki spowalniają jej postępowanie. Koszty opieki nad chorym są niestety bardzo wysokie, a poziom refundacji leków wciąż niewystarczający. Właśnie dlatego tak bardzo zależy nam na pomocy osobom zmagającym się z tą chorobą – tłumaczy Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Mukowiscydoza to jedna z najczęściej występujących u ludzi chorób genetycznych. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią blisko 2400 osób. Charakteryzuje się zaburzeniem pracy narządów posiadających gruczoły wydzielania zewnętrznego, co najczęściej prowadzi do niewydolności płuc oraz układu pokarmowego. Odpowiednie zabiegi i leki pozwalają chorym na dłuższe i bardziej komfortowe życie.

Więcej informacji na temat Biegu po Oddech znajduje się na stronie bieg.ptwm.org.pl i na blogu Santander Consumer Banku.

O działaniach PTWM przeczytasz tutaj

 

„POMAGAJĄC, DAJESZ NADZIEJĘ, ŻE MUKOWISCYDOZA TO NIE WYROK”