Bieg po Nowe Życie

Zwykła karta – niezwykły dar

100 000 Polaków – tyle osób chcemy przekonać w tym roku, wspólnie z organizatorami Biegu po Nowe Życie, do podpisania oświadczenia woli na transplantację narządów.

Jeśli nie chcesz czekać i już teraz posiadać specjalne świadectwo woli - przygotowaliśmy wersję, którą można pobrać i wydrukować. Możesz ją pobrać – klikając TUTAJ. Każda osoba pełnoletnia, która podpisze oświadczenie woli, wyrazi zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia. Da tym samym dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Podpisane oświadczenie woli ułatwi potem bliskim zmarłego oraz lekarzom uszanowanie woli składającego. Nie bój się porozmawiać także o możliwości oddania swoich narządów do transplantacji z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi. Dzięki temu być może także oni dołączą do osób, które uzupełnią oświadczenie woli zawarte na naszej niezwykłej karcie – a także sprawią, że pomożemy wielu potrzebującym Polakom.

W tym roku wspólnie z organizatorami Biegu po Nowe Życie chcemy także namówić do uzupełnienia oświadczeń woli uczestników i kibiców wielu wydarzeń sportowych. Sprawdź, gdzie między innymi będzie można spotkać specjalną strefę „Niezwykła karta – niezwykły dar”:

Więcej o tej inicjatywie można przeczytać na stronie Biegu po Nowe Życie.

 

Relacja: 15. Bieg po Nowe Życie

Już niedługo szczegółowe informacje o wydarzeniach w 2020 roku. Szykujemy się na kolejny Bieg po Nowe Życie w Wiśle.

7 września w magicznej scenerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się 15. jubileuszowy Bieg po Nowe Życie. 

W sobotę warszawiacy i turyści kibicujący uczestnikom wydarzenia mogli zobaczyć ponad 100 sztafet. To rekord Biegu po Nowe Życie, w którym udział biorą osoby po przeszczepieniu, oraz znani ze świata teatru i filmu, gwiazdy sceny muzycznej i kabaretowej, dziennikarzy i sportowców. W Warszawie w sztafetach zobaczyć mogliśmy między innymi:  współtwórcę i ambasadora wydarzenia - Przemysława Saletę, Piotra Zelta, Olgę Kalicką, Rafała Zawieruchę, Martę Kuligowską, Magdalenę Stużyńską, Andrzeja Nejmana, Aleksandrę Popławską, Jacka Kopczyńskiego, Andrzeja Młynarczyka, Marka Plawgo, Rafała Cieszyńskiego, Łukasza Kadziewicza, Jerzego Mielewskiego, Michała Mikołajczaka, Ewę Pacułę, Joanne Kuberską, Marcina Mroczka, Olgę Borys, Mariolę Bojarską- Ferenc, Jolantę Fraszyńską, Anitę Jańciak, Marcina Korcza, Monikę Zamachowską, Roberta Sowę, Jarosława Kreta, Tomasza Iwana, Urszulę Dębską, Jarosława Boberka, Ewę Kuklińską, Adriannę Borek, Michała Olszańskiego, Radosława Brzóskę, Wojciecha Majchrzaka, Elżbietę Romanowską, Mariusza Kałamagę i wielu innych. 

Wstępem do sobotniego wydarzenia było piątkowe telewizyjne spotkanie „Przy kawie o transplantologii”. Oprócz osób po przeszczepieniach wzięli w nim udział także lekarze, sławy polskiej medycyny transplantacyjnej, koordynatorzy transplantacyjni oraz Mariusz Klepacz, Członek Zarządu Santander Consumer Banku. W wydarzeniu wzięła też udział reprezentacja pracowników Santander Consumer Banku - banku od kredytów.

Bieg po Nowe Życie

Bieg po Nowe Życie

Relacja: 14. Bieg po Nowe Życie

O tym, że transplantacja to naprawdę nowe życie mogli się przekonać wszyscy, którzy na żywo albo dzięki transmisji na ONET.pl obejrzeli 14. Bieg po Nowe Życie, który w sobotę 13 kwietnia odbył się w Wiśle. Na trasie zobaczyliśmy osoby po przeszczepieniu, oraz znane osoby ze świata teatru i filmu, gwiazdy sceny muzycznej i kabaretowej, dziennikarzy i sportowców. Został pobity rekord wydarzenia – na starcie stanęły 72 sztafety.

W szpalerze kibiców, którzy mimo zimna licznie przybyli na wiślański rynek i deptak maszerowali  między innymi Przemysław Saleta, Rafał Zawierucha, Mariusz Jakus, Jarosław Kret, Rafał Mroczek, Tomasz Oświeciński, Maciej Kot, Ewa Błachnio, Bartosz Obuchowicz, Cezary Trybański, Mariusz Kałamaga, Ada Palka, Tomasz Iwan, Ula Dębska, Olga Kalicka, Krzysztof Ignaczak, Piotr Gruszka, Tomasz Barański, Aleksandra Adamska, Kamila Kamińska, Grzegorz Tkaczyk, Michał Olszański, Ewa Pacuła, Michał Mikołajczak, Łukasz Kadziewicz, Artur Siódmiak, Julia Wróblewska, Anna Karczmarczyk, Joanna Kuberska, Jerzy Mielewski.

Wyjątkowe historie

Roman Błażejczak mieszka w Rakoniewicach, niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce. Z zawodu jest fotografem, prowadził przez lata własny zakład. Miał 26 lat, gdy zachorował na grypę. Zamiast porządnie się wykurować, pracował. Efekt: serce tak uszkodzone, że pana Romana uratować mógł tylko przeszczep. To był początek lat 90., takie zabiegi wykonywało wtedy tylko Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pan Roman trafił tam w ostatniej chwili, jego serce już ledwo pracowało. Na szczęście w porę znalazł się dla niego nowy narząd, profesor Marian Zembala, wtedy jeszcze docent, przeszczepił mu serce. Przez lata drugie serce służyło mu świetnie, aż do 2015 roku, kiedy przeszedł zawał. 9 sierpnia 2017 roku, w swoje imieniny, dostał drugie serce, przeszczepił mu je Michał, syn profesora Zembali. Roman został pierwszym w Polsce pacjentem, u którego przeprowadzono udaną retransplantację tego narządu. Był jedną z kilkudziesięciu osób po transplantacjach, które wzięły udział w 14. Biegu po Nowe Życie w Wiśle. Profesor Marek Jemielity, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, gdzie przeszczepiono już ponad 50 serce, który również wystartował w sobotnim marszu opowiadał na mecie, że Błażejczak najpierw go na trasie dogonił, a potem wyprzedził. Historii o uratowanym życiu i powrocie do zdrowia podczas Biegu po Nowe Życie można było usłyszeć więcej. 26-letni Krystian Gruszczyński jest po trzecim przeszczepie nerki.

- Choruję od dziecka. Przyczyną niewydolności było u mnie kłębuszkowe zapalenie nerek. Nie udało się stwierdzić, dlaczego zachorowałem, W 2001 roku miałem pierwszy przeszczep, od zmarłego dawcy. Nie udał się, miałem nerkę tylko przez trzy dni. Druga dostałem od mamy, ta posłużyła mi aż 12 lat. W 2017 roku miałem trzeci przeszczep. Jak widać, jestem „na chodzie”, żyję normalnie, nie mam teraz żadnych problemów zdrowotnych - mówił Gruszczyński.

Wyjątkowi ambasadorzy

Ambasadorem Biegu po Nowe Życie jest Przemysław Saleta, który przed laty oddał nerkę swojej córce Nicole. Oczywiście, pojawił się na starcie sobotniego wydarzenia, podobnie jak aktor Rafał Zawierucha, który uczestniczył w wydarzeniu nie po raz pierwszy - Uwielbiam tu przyjeżdżać, tutaj jest wspaniała atmosfera i cudowni ludzie. Warto wspierać to wydarzenie, trzeba uświadamiać ludziom, zwłaszcza młodym, że nie ma się czego bać, że warto podpisać oświadczenie woli i nosić je ze sobą - mówił Zawierucha. Od samego początku z Biegiem po Nowe Życie jest aktor Rafał Mroczek. - To wydarzenie ma przybliżyć, w czym jest problem, pokazać, jak mało wiemy na ten temat. Każdy może się w to wgłębić i podpisać oświadczenie woli zgodnie ze swoim sumieniem. Ja to zrobiłem już dawno - opowiadał Mroczek. Piosenkarka Małgorzata Andrzejewicz wspomina, że gdy jechała na pierwszy Bieg po Nowe Życie, kompletnie nic nie wiedziała na temat przeszczepów narządów. Po raz pierwszy z osobami po transplantacjach spotkała się dopiero na tym wydarzeniu. - To wspaniała inicjatywa, która propaguje dobro, a przede wszystkim uświadamia i edukuje społeczeństwo. Osoby po przeszczepieniach, które idą z nami w sztafetach, są w doskonałej kondycji, udowadniają, że transplantacja to naprawdę nowe życie. Uważam, że każdy z nas powinien nosić przy sobie oświadczenie woli, które sygnalizuje, na w wypadku naszej śmierci chcemy, by nasze narządy posłużyły innym - mówiła piosenkarka. Dwa lata temu nie wiedziałem co to transplantologia, dzisiaj ja i moja żona nosimy przy sobie świadectwa woli – dodał aktor Tomasz Oświeciński, który w wiślańskiej edycji uczestniczył po raz drugi. Podczas wydarzenia przypominano także, jak ważne jest, by rejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Stąd m.in. udział pewnej rzymsko-katolickiej parafii. Parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Leśnej na Żywiecczyźnie to ewenement na skalę kraju, a może i całego świata. W bazie dawców szpiku podczas akcji organizowanych przy kościele zarejestrowało się już prawie 700 osób! Inicjatorem jest proboszcz, ksiądz Piotr Sadkiewicz, który przed laty oddał szpik swojej chorej na białaczkę siostrze. Wyzdrowiała, została lekarką. Ksiądz zachęca także do podpisywania świadectw woli.

Niestety, nadal w Polsce niektórzy pacjenci ze skrajną niewydolnością narządów umierają, bo w porę nie udaje się znaleźć dawców. Dr hab. med. Jarosław Czerwiński, zastępca dyrektora Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant mówi, że nie można wszystkiego zrzucać na brak świadomości społeczeństwa. - Przyczyną jest także organizacja pracy, pogorszyła się na przykład współpraca pomiędzy ośrodkami transplantacyjnymi a szpitalami. To trzeba zmienić. - tłumaczył lekarz.

Gala transplantologii

W przeddzień 14. Biegu po Nowe Życie odbyła się 5. Gala Polskiej Transplantologii Drugie Życie. Gala jest przede wszystkim po to, by wręczyć ważne nagrody i docenić tych, którzy działają na rzecz edukacji społeczeństwa i promocji transplantologii. W kategorii „Partner Biegu po Nowe Życie” nagrodzona została Jastrzębska Spółka Węglowa. Zwycięzcą drugiej kategorii - „Media o transplantacji” – została ESKA Info. Trzecia kategoria to „Wspieram polską transplantację”, tutaj nagrodzony został aktor Jarosław Jakimowicz. Była też czwarta kategoria – „Sport po transplantacji”, nagroda trafiła do Krystyny Murdzek, szefowej Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. Ostatnia, piąta kategoria to „Osobowość polskiej transplantologii”. Otrzymał ją profesor Adam Maciejewski.

Choć nie wynik w Biegu po Nowe Życie liczy się najbardziej to jednak odnotujmy, że najlepszą sztafetą 14 edycji została drużyna TVN24 prowadzona przez Adriana Mielnika, tuż za nią finiszował zespół Głosu z Mateuszem Ligockim, na trzecim miejscu uplasował się zespół Jastrzębskiej Spółki Węglowej z Cezarem Trybańskim.


14. Bieg po Nowe Życie 

Fot. materiały organizatora